Co kraj to obyczaj. Jak różnie obchodzony jest Dzień Mamy na całym świecie

Dzień Mamy
Dzień Mamy Prawo autorskie: teksomolika / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dzień Mamy w Polsce obchodzony jest 26 maja, w innych krajach jest to pierwsza lub druga niedziela maja. Są też państwa, gdzie rolę Dnia Mamy pełni Dzień Kobiet. Nie tylko daty tego święta są różne, ale i zwyczaje. Na przykład w Australii i Kanadzie, przypina się goździki do ubrań dziecka. Znaczenie ma ich kolor. Kolorowe symbolizują to, że matka tej osoby żyje, a biały, że zmarła. W Kanadzie Dzień Matki to jedno z najpopularniejszych świąt, zaraz po Bożym Narodzeniu i Walentynkach. Podobnie świętuje się Dzień Mamy w Republice Południowej Afryki.

Świat dostrzega, co robią mamy
Macierzyństwo to wyzwanie. Wie o tym każda mama. Codzienna troska, zmiana priorytetów, próba ochronienia dziecka przed błędami, wspieranie, pielęgnowanie. Dźwigają na swoich barkach milion zadań. W ten dzień – 26 maja każda z mam powinna mieć więcej przywilejów niż obowiązków. Co może ich uszczęśliwić? Na pewno docenienie. Rosyjski pisarz, Maksim Gorki pisał: – Ludzie to zawsze dzieci swoich matek. Bez matki nie ma poety, nie ma bohatera.


Świat na Dzień Mamy ma różne pomysły
Dzień Mamy jest obchodzony w różnych dniach i na swój, uwarunkowany kulturą sposób. Dla przykładu, Włosi w ten dzień pieczą specjalne ciastka w kształcie serca, a także zastępuje mamę we wszystkich obowiązkach. Rodziny lubi spotkać się na uroczystym obiedzie w restauracji.

Meksykanie Dzień Mamy zaczynają mszą na cześć Najświętszej Dziewicy. Świętują wcześniej niż Polacy – 10 maja. Witają mamy uroczystym śniadaniem i ofiarują świeże kwiaty.

W Chorwacji, Serbii, Czarnogórze i pozostałych krajach dawnej Jugosławii w Dzień Mamy przygotowuje się tzw. "łóżkowe więzienie". Choć brzmi dziwnie, to urocza zabawa. Dzieci wyręczają mamy w codziennych czynnościach, by mogła odpoczywać jak najdłużej. Mamy "uwięzione" są w łóżku do momentu, aż podarują swoim dzieciom słodycze.


Jak jest z Dniem Mamy w Stanach Zjednoczonych?
Dla USA to również ważne, sięgające 1858 r. święto. Amerykańska nauczycielka z Filadelfii – Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Następnie od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała amerykańska aktywistka polityczna i pisarka, Julia Ward Howe. Córce Ann Jarvis, Annie Marie Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki.

12 maja 1907 r. córka zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki. Pierwszy Dzień Matki odbył się w 1908 r., w majową rocznicę śmierci Matki Jarvis w kościele metodystów w Grafton, w Zachodniej Wirginii. Tam właśnie przez dziesięciolecia prowadzono naukę w niedzielnej szkole.

Od tego czasu zwyczaj zaczął rozpowszechniać się na wszystkie stany. W 1914 roku Woodrow Wilson ogłosił Dzień Matki (przypadający na 13 maja) świętem narodowym.
Dziś ten dzień nasiąkł komercją. Amerykanie swoim mamą najczęściej kupują zaproszenie do SPA. Statystyki wskazują, że Amerykanie rekordowe sumy wydają jeszcze na kartki, kwiaty, ubrania, biżuterię, a także sprzęty elektroniczne czy akcesoria domowe.

Nazwa ma znaczenie?
Choć święto Dnia Mamy we Francji wprowadził sam Napoleon, w 1950 roku. Obecnie są miejsca we Francji, które chcą się z niego wycofać. Rok temu, francuski centroprawicowy dziennik "Le Figaro" donosił, że dyrekcja jednej ze szkół postanowiła przemianować "Dzień matki" na "Dzień ludzi, których kochamy". Jako powód podano możliwe odczucie dyskryminacji przez dzieci, które mam nie mają.

Jak Dzień Mamy świętuje się w krajach ortodoksyjnych? Kraje, które nie akceptują wpływów kultury zachodniej nie uznają tego święta. Według nich, szacunek matkom powinno się okazywać przez cały rok.

W Rosji, Białorusi, Armenii, Słowenii i Wietnamie Dzień Matki jest utożsamiany z Dniem Kobiet. W Egipcie i Jordanii święto mam obchodzone jest w pierwszy dzień wiosny.

Święto ważne od tysięcy lat
Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-bogini będące symbolem płodności i urodzaju. W chwili przyjęcia przez cesarstwo rzymskie chrześcijaństwa i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów. Święto jednak powróciło w XVII wieku w Anglii pod nazwą "niedziela u matki". Za mamy modlono się zawsze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Skąd nazwa? W ten dzień dzieci wysłane na służbę do innych państw miały szansę odwiedzenia swojej parafii i oddania czci Matce Boskiej, a przy okazji spotkania się z własną mamą. W kolejnym wieku tradycja zanikła, po zakończeniu II wojnie światowej Dzień Mamy wrócił do kalendarzy. Święto jest ważne od tysięcy lat i niech tak zostanie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE