84 mężczyzn na krawędzi dachu. Ten widok wzbudził sensację przechodniów

Projekt #84 - problem samobójstw wśród mężczyzn.
Projekt #84 - problem samobójstw wśród mężczyzn. Zrzut z Youtube CALM
Ludzie szli ulicą i z przerażeniem obserwowali dach budynku. Niecodziennie widzi się tak liczną grupę osób, która stoi na krawędzi dachu. Widok ten może wzbudzić skrajne emocje i o to zapewne chodziło organizatorom akcji.

Niektórzy byli przerażeni
Wyobraź sobie, że idziesz ulicą i nagle zauważasz, że na dachu stoją ludzie. Nie wiesz, co się dzieje, czy wyszli na dach, bo się pali, czy chcą popełnić masowe samobójstwo, a może to jakiś atak terrorystyczny. Wpadasz w panikę i szukasz wokół, czy wydarzyło się coś złego i obserwujesz reakcje ludzi. Jesteś zaniepokojony i sprawdzasz, czy inni dzwonią po straż pożarną i policję. Potem dowiadujesz się, że na dachu stały 84 osoby i miały ku temu ważny powód.

84 – to smutna statystyka w Wielkiej Brytanii. To właśnie tylu mężczyzn tygodniowo popełnia samobójstwo. Nie mają więcej niż 45 lat. Organizacja Campaign Against Living Miserably postanowiła zastosować terapię szokową i pokazać wszystkim, że problem jest realny i namacalny. Dlatego też na szczycie wieżowca ustawiono 84 figury, które do złudzenia przypominały ludzkie sylwetki. By zmylić przechodniów, rzeźby stworzone zostały przez Marka Jenkinsa, wykonane były z odlewów męskich sylwetek, dlatego do złudzenia przypominały zwykłych ludzi, różniących się wagą, wzrostem i posturą. Ubrane w zwykłe bluzy i jeansy mogły zmylić niejedną osobę.
Czy taka kampania może pomóc nagłośnić problem?
Organizacja chciała poprzez tę kampanię zwrócić uwagę rządu na problem samobójstw, jak i namówić do powołania specjalnej jednostki, która zajmowałaby się nie tylko pomocą samobójcom, co także ich rodzinom. Choć sam zamysł kampanii jest słuszny i zyskał szerokie grono odbiorców poruszonych problemem, pojawiły się także wątpliwości. Według teorii społecznej Alberta Bandury, co zauważa „Marketing przy kawie”, warunkiem nabywania nowego zachowania jest obserwacja cudzych działań. Stąd więc obiekcje, że osoba pogrążona w depresji, widząc ludzi stojących na dachu wieżowca, może uznać, że ich działanie jest pożądane i może chcieć zachować się dokładnie w taki sam sposób.

Nie zmienia to faktu, że warto jednak rozmawiać na temat samobójstw i starać się nagłaśniać problem, tylko rozsądnie i w sposób przemyślany. 84 mężczyzn poniżej 45. roku życia tygodniowo popełnia samobójstwo. To realne statystyki, a dzięki tej kampanii widać, jak ogromna jest skala problemu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE