Dlaczego brzuszki nie są dobrym pomysłem na powrót do formy? Ten film wszystko wyjaśnia

Dlaczego brzuszki nie są wskazane po porodzie?
Dlaczego brzuszki nie są wskazane po porodzie? Zrzut z Facebook/Ćwicz z położną - mgr Izabela Dembińska
Po porodzie kobiety marzą o powrocie do formy. Nie wszystkie oczywiście, ale tych, co patrzą z zazdrością na trenerki fitness i celebrytki chodzące w obcisłych strojach miesiąc po porodzie jest naprawdę wiele.

Rzadko ktoś o tym mówi
O POP niewiele się mówi, bo to niezbyt wdzięczny temat. Obniżenie narządów miednicy nie brzmi seksi, a poza tym może odstraszać te kobiety, które właśnie rozważają, czy macierzyństwo i wszystko z tym związane jest dla nich. Warto jednak o tym wiedzieć, by uniknąć pewnych błędów. Najlepiej wytłumaczy to POPQrka.
Młode mamy przekonane są, że szybko wrócą do figury sprzed ciąży i pozbędą się zwisającego brzucha wykonując popularne brzuszki. Niestety, nie jest to najlepsze rozwiązanie dla kobiet, które dopiero co zostały mamami.

POP to inaczej Pelvic Organ Prolapse, czyli obniżenie narządów miednicy. Może to być np. macica lub pęcherz. Dochodzi do niego najczęściej po trudnych porodach, a także przy osłabieniu struktur podtrzymujących takich jak powięź czy więzadła narządów. Przyczyną mogą być również powtarzalne, niekorzystne aktywności takie jak nadmierny wysiłek, dźwiganie ciężarów, sporty siłowe, ciężka praca fizyczna, nawykowe zaparcia ze zwiększonym parciem brzusznym czy przewlekły kaszel. Oczywiście nie każdą z nas to czeka, ale niestety osłabienie mięśni dna miednicy może znacząco zwiększyć ryzyko POP – czytamy na stronie Pelvita - fizjoterapia ginekologiczna i urologiczna.

POPQ to skala diagnostyczna, używana przez lekarzy do oceny stopnia obniżenia narządów.
POPQrkę wymyśliła dr Magdalena Potoczek, która zajmuje się fizjoterapią kobiet. O tym, jak jest to ważne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Podział na stopnie:
I stopień – obniżenie macicy lub pochwy nie dochodzi i nie przekracza przedsionka pochwy.

II stopień – obniżenie macicy lub pochwy dochodzi do przedsionka pochwy.

III stopień – obniżenie macicy lub pochwy przekracza przedsionek pochwy, „wychodzi” poza pochwę (częściowe lub całkowite wypadanie narządu rodnego).

Przyczyny obniżenia narządów miednicy
Przyczyn obniżenia narządów miednicy jest kilka. Pierwszy to oczywiście poród, przy czym ma znaczenie, jak przebiegał, jaka była waga dziecka i czy użyto narzędzi do wydostania dziecka. Inną przyczyną mogą być genetyczne uwarunkowania, operacje w obszarze miednicy i schorzenia przewlekłe, takie jak zatwardzenia czy astma.


Objawy obniżenia narządów miednicy
Objawami, które mogą wskazywać na POP, są: nietrzymanie moczu, nagłe parcie, nietrzymanie stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia, ból podczas współżycia, ucisk w pochwie.
Warto zgłosić się do lekarza, by ocenił stopień zaawansowania przypadłości. Można od razu rozpocząć odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy, a gdy okaże się to nieskuteczne, będzie być może potrzebna operacja.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE