Dla 500+ ludzie tracą głowę. Zostawiła dziecko w szpitalu, ale i tak poszła po pieniądze

W 2017 roku w ramach 500+ wypłacono 24 mld zł
W 2017 roku w ramach 500+ wypłacono 24 mld zł fot. pixabay.com/emkanicepic
Tylko w ubiegłym roku w ramach programu "Rodzina 500 plus" polskie rodziny wyłudziły z budżetu państwa 48 mln zł. Na taką kwotę opiewają świadczenia pobrane bezprawnie. Niektórzy rodzice, choć nie zajmują się dziećmi, nie mają żadnych oporów przed braniem pieniędzy przeznaczonych właśnie dla dzieci.

– W 2017 roku zostało wypłacone ponad 24 mld zł, z tego 48 mln zł to świadczenia nienależnie pobrane. To 0,2 proc. wszystkich kwot wypłaconych w ramach 500+ – poinformował Bartosz Marczuk, wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiceminister podkreślił, że to "margines marginesu". Trudno jednak przejść obojętnie nad kwotą 50 mln zł (plus odsetki!), która trafiła do różnej maści oszustów.

Portal lublin112.pl poinformował, że tylko w stolicy województwa od początku funkcjonowania programu wszczęto 243 sprawy związane z wyłudzaniem świadczenia. Teraz mieszkańcy Lublina, którzy pobrali 500+, a nie powinni, muszą zwrócić do kasy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie prawie 400 tys. zł. Największa kwota, jaką musi oddać jedna osoba, to 6,5 tys. zł.

Zostawiła dziecko, wzięła pieniądze
Najczęściej niesłusznie pobrane pieniądze to wina błędów we wnioskach, głównie przy obliczaniu podstawy do wypłaty świadczenia. Bardzo często dochodzi też do celowego zaniżania dochodów przy ubieganiu się o 500+ na pierwsze dziecko. Zdarzają się też sytuacje, kiedy rodzic składa wniosek o pieniądze na dziecko, z którym nie mieszka.

Najbardziej dramatyczną sytuacją, opisaną przez lubelski portal, jest przypadek kobiety, która porzuciła dziecko tuż po urodzeniu. Maleństwo zostało w szpitalu, ale to nie przeszkodziło matce w zgłoszeniu się po pieniądze z 500+.

Sprawą kobiety, dla której pieniądze okazały się ważniejsze od dziecka, zajmie się teraz prokuratura.
Źródło: lublin112.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE