Dwulatek za mały na nocnik? Fizjoterapeutka twierdzi, że tak i ma dowody

Kiedy zacząć wysadzać dziecko na nocnik?
Kiedy zacząć wysadzać dziecko na nocnik? screen Instagram/barbara.stanton
Osiem miesięcy czy dwa lata – jaki jest najlepszy wiek na trening czystości? To pytanie wywołuje dyskusje wśród wielu młodych rodziców, jednak co rodzic, to inna odpowiedź. Fizjoterapeutka Ewelina Tyszko-Bury apeluje do rodziców, by nie rezygnowali z pieluchy zbyt wcześnie. Nie wszyscy zgadzają się z jej słowami.

Jakiś czas temu pisaliśmy o Naturalnej Higienie Niemowląt, czyli metodzie wychowywania dziecka bez pieluch. Zwolennicy NHN twierdzą, że zakładanie dziecku pieluch jest oznaką braku szacunku. Wierzą, że już niemowlęta mogą być wysadzane na nocnik i nie wpłynie to negatywnie na ich rozwój, wręcz przeciwnie: wychowanie bez pieluch zmniejsza ryzyko odparzeń, alergii, zapalenia dróg moczowych i zaparć, a przy tym pozwala rodzicom obserwować reakcje organizmu dziecka.
Innego zdania jest fizjoterapeutka Ewelina Tyszko-Bury zajmująca się osteopatią ginekologiczną, czyli technikami manualnymi zmniejszającymi dolegliwości bólowe u kobiet. Tyszko-Bury wyjaśniła na swoim profilu na Facebooku, dlaczego nie powinno się wprowadzać treningu czystości, czyli tzw. odpieluchowania, wcześniej niż po ukończeniu drugiego roku życia. Zdaniem fizjoterapeutki układ nerwowy niemowląt i małych dzieci nie jest gotowy na kontrolowanie zwieraczy, a wczesne wysadzanie na nocnik wprowadza nadmierne napięcie w dnie miednicy. Dolegliwości wielu kobiet, w tym częste infekcje układu moczowego i infekcje pochwy czy ból w czasie stosunków, mogą być spowodowane właśnie za szybkim odpieluchowaniem w dzieciństwie.

Fizjoterapeutka apeluje do rodziców, by nie zaczynali wysadzać dzieci na nocnik zbyt wcześnie i zapobiegali m.in. wyżej wymienionym dolegliwościom.
Wśród komentujących pojawiły się głosy mam, które stosowały metodę NHN i nie czuły, by w ten sposób szkodziły dzieciom oraz tych, które jako dzieci były wcześnie odpieluchowane i w dorosłym życiu nie doświadczają żadnych dolegliwości opisanych przez Tyszko-Bury. Fizjoterapeutka przyznała, że zgodnie z fizjologią (i statystyką) dzieci powinny być wysadzane na nocnik dopiero po ukończeniu drugiego życia, jednak kluczowe jest to, by rodzic nie przeprowadzał treningu czystości na siłę. Każde dziecko jest inne i rodzic powinien wyczuć moment, w którym będzie gotowe na odpieluchowanie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE