4-latek znalazł w wannie nieprzytomną mamę. 30 zł – tyle by wystarczyło, żeby uniknąć tragedii

27-latka zatruła się czadem w mieszkaniu w Zabrzu.
27-latka zatruła się czadem w mieszkaniu w Zabrzu. Fot. Grażyna Marks / Agencja Gazeta
Do tragedii doszło w sobotę, 10 lutego, przy ul. Pawła Ślęczka w Zabrzu. 4-letni chłopiec znalazł 27-letnią mamę w wannie. Kobieta była nieprzytomna. Mimo natychmiastowej reakcji, nie udało jej się uratować.

27-latka zatruła się czadem
Gdy 4-latek znalazł nieprzytomną mamę w wannie, od razu zawiadomił sąsiadów. Mieszkańcy budynku wezwali pogotowie i straż pożarną. Na miejscu zdarzenia stwierdzono bardzo wysokie stężenie czadu. Mimo szybkiej akcji reanimacyjnej, kobiety nie udało się uratować. Przyczyną śmierci było prawdopodobnie zatrucie tlenkiem węgla ulatniającym się z piecyka gazowego. Gdy strażacy dotarli na miejsce, mieszkanie było już wietrzone, jednak stężenie tlenku węgla wynosiło ponad 250 ppm.

Według danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy opublikowanych na stronie Komendy Głównej Straży Pożarnej ból głowy, nudności, wymioty i osłabianie mięśni występują już przy stężeniu wynoszącym 400 ppm.

Zainstaluj czujnik czadu – uniknij tragedii
Wiele osób korzystających z piecyków gazowych wychodzi z założenia, że problem zatrucia tlenkiem węgla (czadem) ich nie dotyczy, bo w ich mieszkaniu wentylacja i instalacja grzewcza są w porządku. To jednak za mało. Chociaż w Polsce nie ma obowiązku instalowania w domach i mieszkaniach czujników czadu, zakup czujnika to najlepsza inwestycja, która może uchronić przed tragedią i uratować życie. Najtańsze czujniki dostępne na Allegro kosztują zaledwie 30 zł. Ceny droższych modeli wahają się od 80 do 150 zł.

Co zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko zatrucia czadem?
– nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
– pamiętaj o regularnych przeglądach systemów grzewczych
– często wietrz pomieszczenia
– zainstaluj w mieszkaniu czujniki dymu
– korzystaj wyłącznie z urządzeń dopuszczonych do obrotu
Źródło: Gazeta.pl, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE