Punkty dla studentów za bycie katolikiem. Poznański uniwersytet musi się tłumaczyć

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Prawo autorskie: kasto / 123RF Zdjęcie Seryjne
Stypendium za dobre wyniki w nauce czy szczególne osiągnięcia nikogo nie dziwi. Jednak Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z nowym fundatorem, Fundacją św. Benedykta ogłosiła nabór do nowego programu stypendialnego, w ramach którego studenci mogą ubiegać się o łącznie kilkadziesiąt złotych. Muszą jednak spełnić dodatkowe kryterium - być praktykującymi katolikami.

Trochę kontrowersji
O kontrowersyjnym zapisie w stypendialnym regulaminie poinformował portal gazeta.pl. Pomiędzy kryteriami na temat średniej ocen i wieku kandydata, który musi mieć mniej niż 26 lat, znalazło się to dotyczące wiary. Akurat o to konkretne stypendium może ubiegać się jedynie "praktykujący katolik". Na pytanie dziennikarza z portalu, Paweł Marciniak z Fundacji UAM nie umiał odpowiedzieć, w jaki sposób będzie to weryfikowane.

Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu realizuje pięć różnych programów, z których korzystać może szerokie grono studentów i doktorantów. Niektóre dedykowane są dla wszystkich, inne tylko dla określonych grup. O tym, kto może ubiegać się o dane stypendium decyduje fundator - w tym przypadku Fundacja św. Benedykta.

Osiągnięcia naukowe najważniejsze
Portal gazeta.pl poprosił o komentarz Fundację UAM. W oświadczeniu czytamy: "Staramy się realizować jak najwięcej programów stypendialnych, w żadnym z nich wyznawana wiara nie jest jedynym kryterium przyznania stypendium. Najważniejsze znaczenie mają zawsze osiągnięcia naukowe, a w przypadku stypendiów sportowych - osiągnięcia sportowe".
Jednak i "część naukowa" wzbudza zastanowienie. Aby zakwalifikować się do otrzymania stypendium, trzeba zdobyć punkty za działalność naukową. I tak za monografię czy udział w konferencji dostaniemy 5 punktów, za sprawowanie funkcji przewodniczącego samorządu studenckiego 10 punktów, jednak o wiele bardziej opłacalne jest napisanie eseju pt. "Być młodym katolikiem w wymiarze społecznym w Polsce to...", za który to esej możemy uzyskać 50 punktów.Źródło: gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE