Utrata wagi i wzmożone pragnienie – to objawy choroby, z którą walczy 422 milionów ludzi

Cukrzyca -jak rozpoznać objawy? Jakie podjąć leczenie?
Cukrzyca -jak rozpoznać objawy? Jakie podjąć leczenie? Prawo autorskie: dedivan1923 / 123RF Zdjęcie Seryjne
To jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, która poważnie obciąża finansowo budżet państwa, ale i kieszenie pacjentów. Szacuje się, że na świecie może być ponad 420 milionów chorych, a wiele osób nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. Brak świadomości i wiedzy, jakie objawy mogą wskazywać na początek choroby, opóźniają efektywne rozpoczęcie leczenia.

Ilu jest chorych na cukrzycę na świecie?
To jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, która poważnie obciąża finansowo budżet państwa, ale i kieszenie pacjentów. Szacuje się, że na świecie może być ponad 420 milionów chorych, a wiele osób nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. Brak świadomości i wiedzy, jakie objawy mogą wskazywać na początek choroby, opóźniają efektywne rozpoczęcie leczenia.

Cukrzyca to jedna z najszybciej rozwijających się chorób, z roku na rok wzrasta liczna chorych. Dziś mówi się o 422 milionach chorych na świecie, a szacuje się, że w 2035 r. będzie ich około 591 mln. W Polsce w ciągu najbliższych 15 lat liczba chorych ma wzrosnąć do 10% populacji (dziś jest 5,6%). Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną wynikającą z: braku odpowiedniej diety, mniejszej aktywności fizycznej, oraz otyłości wynikającej ze spożywania zbyt dużej ilości przetworzonych produktów bogatych w cukier.

Bardzo ważne jest, by jak najszybciej podjąć stosowne kroki i rozpocząć leczenie, więc uświadamianie społeczeństwu, jakie są objawy choroby i jak jej przeciwdziałać, powinno być priorytetem. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z cukrzycą typu 1, czy 2 oraz stopniem zaawansowania choroby, mogą wystąpić różne symptomy.


9 najczęstszych objawów cukrzycy

Objawy cukrzycy typu 1
Choroba dotyka młodych ludzi. Objawy łatwo rozpoznać, są charakterystyczne i nasilają się w ciągu kilku dni.

– zmęczenie i osłabienie
– częste oddawanie moczu w nocy
– nagła utrata masy ciała, w ciągu miesiąca czy dwóch kilka kilogramów, a nawet do 10 kg
wzmożone pragnienie
– częste infekcje i zakażenia, np. angina
– wysokie stężenie glukozy w moczu
– wielomocz – w moczu pojawia się woda
– skurcze mięśni
– zaburzenia rytmu serca
– zakażenia grzybicze

Objawy cukrzycy typu 2
To grupa chorych, u których cukrzyca jest bardziej zaawansowana i przez to zróżnicowane są objawy. Z reguły są to osoby po 40. r.ż. Brak właściwego leczenia ma wpływ na uszkodzenie narządów wewnętrznych.

– wzmożone pragnienie
– oddawanie moczu w nocy
– infekcje dróg moczowych, nawracające zakażenia grzybicze i bakteryjne
– choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, dławica piersiowa,
– ból kończyn dolnych
– choroby małych naczyń (mikroangiopatia)
– upośledzenie widzenia-retinopatia
– neuropatia – uszkodzenie nerwów obwodowych
– choroba dużych naczyń (makroangiopatia)
owrzodzenia skóry

Cukrzyca – leczenie
Jedynym i skutecznym sposobem walki z chorobą jest:zmiana diety, zwiększenie aktywności fizycznej i przyjmowanie zastrzyków insulinowych. Warto pamiętać, że czasami w początkowym stadium choroby zmiana nawyków żywieniowych może przynieść korzystne zmiany w organizmie. Dopiero potem, gdy wyczerpią się zasoby insuliny produkowanej przez własną trzustkę, niezbędne będzie wprowadzenie farmakologii. Dieta cukrzycowa polega głównie na regularnym spożywaniu posiłków o podobnej kaloryczności i z ustaloną ilością białka, cukru i tłuszczy. Wyeliminować należy koniecznie sacharozę, czyli węglowodany proste.
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE