Gdzie urodziło się najwięcej dzieci w 2017 r.? W tej gminie mało mieszkańców, ale miłości dużo

W jakich gminach odnotowano najwyższy wskaźnik przyrostu naturalnego?
W jakich gminach odnotowano najwyższy wskaźnik przyrostu naturalnego? Zrzut z ekranu/Facebook/Sierakowice dawniej i dziś/Studio GO
Powiat kartuski wygrywa w rankingach. Wiele gmin może im tylko pozazdrościć. Pytanie więc jak oni to robią, że mogą poszczycić się najwyższymi wskaźnikami przyrostu naturalnego w Polsce?

Mają się czym pochwalić – to tu urodziło się najwięcej dzieci w 2017 r.
Wstępne dane wyraźnie wskazują, że to w powiecie kartuskim urodziło się najwięcej dzieci. Na koniec 2017 r. przyrost wyniósł 10,11 promila, czyli więcej niż w ubiegłych latach, choć kaszubskie gminy od kilku lat są w czołówce. W jakich gminach odnotowano najwyższy skok? Okazuje się, że są to: Sierakowice z wynikiem 13,79 promila oraz Somonino z wynikiem niemalże identycznym, tj. 13,78 promila.

Sierakowice oprócz tego, że wiodą niewątpliwy prym w swoim powiecie, to najprawdopodobniej pobiły też rekord w całym kraju. Somonino z kolei odnotowało rekordowy w historii gminy wskaźnik przyrostu. W 2017 r. urodziło się tu 2,5 razy więcej dzieci niż w 2016 r., a wskaźnik wzrósł z 5,81 promila do 13,78.

Co łączy te dwie miejscowości?
Sierakowice i Somonino to gminy wiejskie w powiecie kartuzkim. Sierakowice z obszarem 183 tys. km² (z czego grunty orne to ponad 8 tys. ha) i z prawie 19 tys. liczbą mieszańców, wypadają tylko odrobinę lepiej w rywalizacji z gminą Somonino, która może poszczycić się znacznie mniejszym obszarem (112 tys. km², z czego 53% stanowią użytki rolne) i tylko 10-tysięczną liczbą mieszkańców. Wskaźnik przyrostu populacji wyraźnie wskazuje jednak, że obie gminy w statystykach idą nieomal równo (13,78 promila).


Czy to urok tego miejsca w postaci cudownych krajobrazów Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, czy też spokojne życie mieszkańców sprawia, że z roku na rok, coraz więcej osób decyduje się na powiększenie rodziny? Gdyby pozostałe gminy brały przykład z Sierakowic i Somonino, nie trzeba byłoby się martwić o to, kto będzie pracować na nasze emerytury.
źródło: Kartuzy.info
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE