Łykasz tabletki przeciwbólowe? Takiego efektu ubocznego się nie spodziewasz

Wpływ ibuprofenu na męską płodność.
Wpływ ibuprofenu na męską płodność. Prawo autorskie: daojah / 123RF Zdjęcie Seryjne
Boli cię głowa, czujesz, że łapie cię przeziębienie albo masz gorączkę. Co robisz w pierwszej chwili? Sięgasz po tabletkę z ibuprofenem. Badacze przestrzegają – w ten sposób możesz zmniejszyć swoje szanse na dziecko.

Ibuprofen obniża płodność u mężczyzn?
Mężczyźni, którzy regularnie przyjmują ibuprofen, mogą mieć problemy z płodnością – sugeruje badanie opublikowane w magazynie „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Duńscy i francuscy naukowcy przeprowadzili badanie na niewielkiej, 31-osobowej grupie zdrowych mężczyzn w wieku od 18 do 35. Część badanych przez cztery tygodnie przyjmowała 1200 mg ibuprofenu dziennie (dwa razy po 600 mg, równowartość sześciu tabletek), pozostała część otrzymywała placebo.


Już po dwóch tygodniach badania zauważono, że u mężczyzn przyjmujących 1200 mg ibuprofenu dziennie wzrósł poziom lutropiny (LH), hormonu odpowiadającego za funkcjonowanie komórek produkujących testosteron. Podwyższony poziom LH zaburzył proces produkcji plemników, tym samym negatywnie wpłynął na płodność badanych. Efekt nie jest jednak długotrwały – po zakończeniu badania i odstawieniu ibuprofenu poziom lutropiny się ustabilizował.

Naukowcy podkreślają, że ich badanie zostało przeprowadzone na niewielkiej grupie osób i jest jedynie punktem wyjścia do dalszych badań nad wpływem ibuprofenu na płodność. Zapewniają, że sporadyczne zażywanie leków z ibuprofenem nie wpłynie niekorzystnie na płodność i mężczyźni nie mają powodów do obaw.


Przed zażyciem leku przeczytaj ulotkę
Badacze przestrzegają jednak przed przyjmowaniem większych dawek ibuprofenu – nie wiadomo, jaki będą mieć wpływ na organizm. Na ulotkach najpopularniejszych leków z ibuprofenem dostępnych w Polsce (Nurofen, Ibuprom, Ibum) wyraźnie zaznaczono, by nie przekraczać maksymalnej dawki 1200 mg ibuprofenu w ciągu doby. Producenci leków przestrzegają również przed przyjmowaniem jednorazowo dawki większej niż 400 mg – o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Źródło: livescience.com, pnas.org

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE