O tym przebraniu piszą wszyscy. Działaczkę KOD-u poniosła wyobraźnia

Post Klaudii Jachiry o balach przebierańców zbulwersował internautów.
Post Klaudii Jachiry o balach przebierańców zbulwersował internautów. screen Facebook/Klaudia Jachira
Jak tylko Klaudia Jachira, działaczka Nowoczesnej i bywalczyni marszów KOD-u, opublikowała na Facebooku post o dzieciach przebierających się na karnawałowe bale za policjantów, w sieci zawrzało, a sam post nazwano „bulwersującym”. Czy naprawdę jest się czym oburzać?

Jachira napisała na Facebooku, że prowadziła bal karnawałowy w jednym z przedszkoli. Przeraziło ją, że 80 proc. chłopców było przebranych za policjantów. – Ten strój dobrze znam, ponieważ identycznie wyglądają policjanci pacyfikujący obywatelskie demonstracje. Za komuny też były bale w przedszkolach, jednak z tego, co słyszałam, to nikt nie przebierał się za milicjanta. Żołnierz, Indianin, Spiderman ok. Ale policjant? – komentuje działaczka. – Drodzy rodzice, naprawdę chcecie, by wasze dzieci budowały represyjne państwo? Wzywali na przesłuchania opozycjonistów, ochraniali miesięcznice, aresztowali za posiadanie białej róży? Widok tyłu "policjantów" nawet na balu w przedszkolu to przerażający widok – dodaje.
Apel Jachiry nie przeszedł bez echa, jednak internauci nie docenili jej intencji.
Z jednej strony Jachira słusznie zauważa, że za przebraniami dzieci stoją rodzice, którzy godzą się (lub nie) na dany strój. Ilość kilkuletnich policjantów w przedszkolach może być interpretowana jako odzwierciedlenie sytuacji w kraju, jednak równie dobrze może być nadinterpretacją. Z drugiej strony działaczka jest oburzona dziećmi przebranymi za policjantów, a dopuszcza przebieranie ich za żołnierzy (którzy, podobnie jak policjanci, pełnią służbę m.in. w celu obrony obywateli) czy Indian (to z kolei może zostać odebrane jako przejaw rasizmu i nieznajomości historii i kultury rdzennych Amerykanów). Internauci odczytują jej apel do rodziców jako żart i radzą, by pozwoliła dzieciom spełniać marzenia o zostaniu policjantem w przyszłości.

Czy apel Jachiry będzie miał jakikolwiek wpływ na wybory rodziców dotyczące kostiumów dzieci? Wątpię.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE