Niezwykle celnie, zabawnie i ostro. Pielęgniarka z 30-letnim stażem pożegnała Radziwiłła

Jak zmienia się polska służba zdrowia w Polsce?
Jak zmienia się polska służba zdrowia w Polsce? Fot. sudok1 / 123RF
Punkt po punkcie, miesiąc po miesiącu. Były już minister zdrowia, otrzymał świadectwo, a w nim powody do wstydu. Pielęgniarki, rezydenci, ale i rodzice nie zapomną mu żadnej z wymienionych spraw.

Monika Drobińska, jako pielęgniarka z blisko 30-letnim doświadczeniem przeżyła już niejednego ministra, prezydenta i premiera. Jej zarobki nie idą jednak tak w górę, jak wynagrodzenia kolejnych ministrów zdrowia. Obserwując przez lata to, w jakim kierunku podąża służba zdrowia, jak i zmagając się z kolejnymi „cudownymi” pomysłami na jej uzdrowienie, ma prawo do sarkazmu i złości.

– Choć przyznam, że początkowo uznałam je, jako tanią zagrywkę polityka.
K. Radziwiłł powiedział, że chce, aby ochrona zdrowia znowu stała się służbą zdrowia. Pomyślałam nawet, że księciu się czasy pomyliły, ale marzyć każdemu można.
 Dziś został odwołany. – zaczęła swoją wypowiedź pani Monika.
Pielęgniarka celnie wypunktowała zmiany, których dokonało Ministerstwo Zdrowia. Ich konsekwencje ponoszą wszyscy: pielęgniarki, rezydenci, rodzice, a w rezultacie każdy polski pacjent. Obcięcie środków na neonatologię, pogrążenie polskiej kardiologii, wzrost ceny leku dla dzieci po przeszczepach z kilku do kilkuset złotych, uśmiercenie in vitro, zakaz wydawania na receptę „tabletki po”,pozbawienie dzieci opieki pediatrów w ramach nocnej pomocy lekarskiej – to lista niechlubnych działań ministra Radziwiłła, za które z pewnością nie można go pochwalić.

– Uśmiercił in vitro, a co za tym idzie, zabawił się w Boga, decydując za naukę i bezdzietne pary, pozbawiając ludzi mocno doświadczonych przez los możliwości posiadania potomstwa. Tabletkę "dzień po" uczynił ekskluzywnym lekiem wydawanym tylko na receptę.
Tu argumentacja była z pogranicza sf.
 I wypowiedz, która pozbawiła mnie jakichkolwiek złudzeń, na świeckie ministerstwo.
Lekarz nie wypisałby zgwałconej nastolatce tabletki "dzień po". Medycyna to nie miejsce na własne, osobiste poglądy religijne. Nasi pacjenci są różnych wyznań, mają różne poglądy – pracownicy ochrony zdrowia nie pracują w wyznaniowych misjach, tylko placówkach państwowych. – podsumowuje celnie Monika Drobińska.


Dopiero gdy przyszedł czas podsumowań widać, jak w ciągu ostatnich miesięcy dokonało się wiele zmian, które niewątpliwie pogrążają w chaosie polską służbę zdrowia. Pediatra na sorze, ortopeda na chirurgii – te zmiany w połączeniu z tym, że niedługo zabraknie pielęgniarek, gdyż większość jest w wieku przedemerytalnym, jak i protestem rezydentów, którzy chcą godziwej zapłaty za swoją pracę bez konieczności pracowania na kilku etatach, ma prawo wywoływać strach wśród społeczeństwa i poczucie niepewności, co przyniosą kolejne dni.
Przeczytajcie całość: "No i żegnam"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE