Wiadomo już, jak będzie wyglądać egzamin ósmoklasisty. Jest się czego bać?

Egzamin ósmoklasisty, arkusze egzaminacyjne.
Egzamin ósmoklasisty, arkusze egzaminacyjne. 123 RF/Zdjęcie Seryjne
Po reformie nadal wiele zmian i niewiadomych czeka uczniów i ich rodziców. Jednym z powodów niepokoju jest egzamin, który będą musieli zdać uczniowie klas ósmych.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała przykładowe arkusze, by pokazać, jak będzie wyglądać najbliższy egzamin dla uczniów kończących szkołę podstawową. Pierwszy egzamin ma się odbyć już za pół roku, a wynik będzie miał ogromne znaczenie, bo od niego w dużej mierze zależy, czy uczeń dostanie się do szkoły ponadpodstawowej.

Uczniowie siódmych klas nie powinni się obawiać, że nie będą znać odpowiedzi na wszystkie pytania. Według Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika dzieci mają na to jeszcze półtora roku, by zdobyć potrzebną wiedzę.

Z językiem polskim mogą mieć problem uczniowie, którzy nie sięgają po Mickiewicza, Słowackiego, czy Różewicza. To ich dzieła będą podstawą wypracowań i uczniowie powinni wykazać się znajomością takich utworów jak „Świtezianka”, czy „List do ludożerców”. Duży nacisk stawiany jest na interpretację dzieł literackich i odpowiadanie na pytania związane z tekstem. Pojawia się także ks. Tischner i Mrożek, sprawdzanie znajomości gramatyki, czy umiejętności posługiwania się odpowiednimi źródłami.

Zobacz arkusz z j. polskiego tutaj: CKE.gov.pl

Została także na końcu testu opublikowana lista lektur obowiązkowych. O ile dzieci w klasach IV-VI mają dużo współczesnych pozycji, jak choćby: „Opowieści z Narnii”, „Mikołajek”, „Felix, Net i Nika”, czy trochę dawniejszego, ale bardziej przystępnego dla dzieci „Kajko i Kokosz”, o tyle uczniowie od 6.klasy wzwyż mają do wyboru raczej tylko dzieła takie jak: „Kamienie na szaniec”, „Quo Vadis”, „Zemstę” i „Redutę Ordona”.


Interesującym rozwiązaniem jest przygotowanie wersji arkusza dla dzieci z zespołem Aspergera, słabowidzących, niewidomych i niepełnosprawnych umysłowo.

Dobrze, że wzór takiego arkusza egzaminacyjnego pojawił się tak wcześnie. Nauczyciele dostaną bowiem wyraźną podpowiedź, w jaki sposób będzie wyglądał egzamin i ułatwi im to przygotowanie uczniów do pierwszego po wielu latach przerwy testu ósmoklasisty.
źródło: CKE. gov.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE