Niezawodny przyjaciel każdego dziecka…

Swobodna przestrzeń do fantazjowania wpływa pozytywnie także na rozwój emocjonalny najmłodszych.
Swobodna przestrzeń do fantazjowania wpływa pozytywnie także na rozwój emocjonalny najmłodszych. Materiał prasowy Endo
Dzieciństwo to czas wyjątkowy. Właśnie wtedy kształtuje się nasza osobowość, gust oraz wrażliwość. Przyswajamy sobie też wartości, które towarzyszą nam na dalszych etapach życia. To też okres spontanicznej ekspresji i pomysłowości, dlatego powinien zawierać w sobie odrobinę magii. Jednak otoczenie zbyt nasycone bodźcami, męczy dziecko i gasi naturalne pokłady wyobraźni. Zasada ‘mniej znaczy więcej’ nabiera tu szczególnej wagi. Postawmy zatem na to, co klasyczne i ponadczasowe!


Eksperci podkreślają szczególne znaczenie wyobraźni w umiejętności uczenia się i rozwijania inteligencji dziecka. Swobodna przestrzeń do fantazjowania wpływa pozytywnie także na rozwój emocjonalny najmłodszych. Odgrywanie scenek i wchodzenie w interakcje z rówieśnikami rozwija umiejętności interpersonalne i komunikacyjne. Idealnym kompanem tych zabaw od wielu lat jest klasyczny, pluszowy miś.

Miś to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie, nieodłączny atrybut beztroskiego dzieciństwa. Jego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. W klasycznym wydaniu jest idealnym upominkiem zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca. Pluszowa zabawka to symbol dobra, ciepła i opiekuńczości. Dzieci uczą się od niej podstawowych czynności i troskliwości. Z najlepszym przyjacielem łatwiej wkroczyć w świat fantazji, wymyślając najróżniejsze przygody i odgrywając scenki. Urocza maskotka niejednokrotnie pełni też funkcje terapeutyczne. Pomaga przezwyciężać trudności, dodaje otuchy w ważnych momentach i przejmuje na siebie ciężar niektórych problemów lub przytłaczających emocji. Jest to jedna z tych pamiątek z dzieciństwa, która często towarzyszy nam również w dorosłym życiu.

Skąd pomysł, by to akurat niedźwiadek stał się towarzyszem dziecięcych zabaw? Okazuje się, że inspiracją dla producentów tych maskotek był… prezydent USA Theodor Roosevelt. W 1902 roku polityk miał uczestniczyć w polowaniu, podczas którego nie zgodził się na zastrzelenie małego niedźwiadka. Zdarzenie w formie karykatury opisał „Washington Post”. Rysunek, przedstawiający Roosevelta z niedźwiadkiem zainspirował jednego z właścicieli sklepów z zabawkami do wyprodukowania serii pluszowych misiów. Na cześć prezydenta, maskotkę nazwał „Teddy’s Bear”. Od tamtej pory, niedźwiadki z pluszu stały się nieodłącznym elementem dzieciństwa i jego uniwersalnym symbolem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE