12 tys. przedszkoli w Polsce poddano badaniu. Tak złych wyników nikt się nie spodziewał

Jak uchronić dzieci przed smogiem?
Jak uchronić dzieci przed smogiem? sergeysosnitsky / 123RF Zdjęcie Seryjne
Trudno uwierzyć, że jest aż tak źle, ale wykonane pomiary nie kłamią. Czas zacząć myśleć o przyszłości naszych dzieci.

O co to zamieszanie?
Powiecie – zatrważający tytuł. Powiecie – co to za wstrząsające badania? A potem zastanówcie się, ilu z was poważnie traktuje smog? Niewielu. Ludziom wydaje się, że to coś enigmatycznego, coś w powietrzu, na co nie mamy wpływu. Coś, co przecież nas bezpośrednio nie dotyczy. O tym, w jak wielkim jesteście błędzie przekonajcie się na przykładzie dzieci. Jeżeli nie chcecie dbać o siebie, pomyślcie o nich, bo to my kreujemy rzeczywistość w której będą żyć, rozwijać się, rodzić kolejne pokolenia i… przedwcześnie umierać.
Greenpeace, Uwaga Smog!

Powietrze w sąsiedztwie żadnego polskiego przedszkola nie spełnia norm WHO dla pyłu PM2,5.

Powietrze w sąsiedztwie 62% przedszkoli w Polsce przekracza dopuszczalne dobowe normy dla pyłu PM10 przez ponad 35 dni w roku, czyli dłużej niż zezwala prawo.

Na obszarach, na których położonych jest aż 1000 przedszkoli na skutek zanieczyszczenia powietrza ryzyko zakażenia dolnych dróg oddechowych (np. zapalenia płuc czy oskrzeli) u dzieci rośnie o co najmniej 25% w skali roku.

W miejscach, w których położonych jest 1000 polskich przedszkoli ryzyko hospitalizacji dzieci z powodu zapalenia płuc w dniu występowania największego smogu rośnie o co najmniej 12%.

To dzieci są bardziej narażone niż my
Najnowszy raport Greenpeace „Uwaga smog!” przedstawia bardzo niepokojące dane. Węgiel, którym ludzie ogrzewają domy, nie musi spełniać żadnych standardów, więc nikt tego nie kontroluje. Zdarza się, że kupowane są nawet odpady węglowe, które powinny być utylizowane, a tak się nie dzieje. Najmłodsi są najbardziej narażeni na działanie smogu z prostego powodu, wdychają bowiem w przeliczeniu na masę ciała więcej zanieczyszczeń powietrza niż dorośli. Dodatkowo zdecydowanie częściej oddychają przez usta niż przez nos, a że częściej wychodzą na spacery niż dorośli, mają większą ekspozycję na smog. Gdy dodamy do tego nie do końca rozwinięty układ odpornościowy oraz wyniki badań dowodzące, ze ekspozycja w młodym wieku na zanieczyszczone powietrze jest przyczyna przewlekłych chorób, trudno uznać, że problem smogu można zamieść pod dywan.

Jak chronić dzieci przed smogiem?
Na stronie Greenpeace „Uwaga smog!” pojawiły się także wskazówki dla rodziców, jak powinni chronić dzieci.

– monitorowanie stężenie zanieczyszczeń przed wyjściem na dłuższy spacer
– sprawdzanie, czy dyrekcja przedszkola zwraca uwagę na to, czy są ostrzeżenia o przekroczonych normach, zanim dzieci wyjdą na podwórko
– unikanie wietrzenia pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym
– warto zakupić oczyszczacz powietrza
– pilnuj sąsiadów, czym palą w piecu, informuj o wpływie zanieczyszczenia na zdrowie i dotacjach na wymianę ogrzewania

Nie bagatelizuje problemu. Smog to problem nas wszystkich, a nie jakiś trudny do zidentyfikowania przeciwnik.
źródło: Greenpeace/Uwaga Smog
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE