Ten problem dotyczy tysięcy kobiet. W Gnieźnie wykorzystano nowatorską metodę, która może im pomóc

123rf.com
To metoda szczególnie przydatna w przypadku raka piersi, którego nie da się wykryć poprzez dotyk - podaje Medycyna Praktyczna.

Nowa metoda jest szczególnie w pacjentek z nowotworem niepalpacyjnym - nie da się go wykryć badaniem dotykowym. Problem ten dotyka kilka tysięcy kobiet i diagnozowany jest przy pomocy skriningu mammograficznego. W przypadku nowotworów, których nie da się wyczuć, trudność pojawia się, gdy trzeba określić miejsce zmiany przed zabiegiem tak, by w jak najmniejszym stopniu uszkodzić zdrową tkankę.

Teraz lekarze wykorzystali specjalne, niepromieniotwórcze znaczniki magnetyczne. Dzięki temu są w stanie precyzyjnie wyciąć komórki rakowe, bez uszkadzania zdrowych tkanek.

Pierwszy raz
Pionierską metodę pierwszy raz zastosowano w Holandii. Zespół prof. Josa van der Hage z Uniwersytetu w Lejdzie przeprowadził zabieg na początku roku. W czasopiśmie "The Breast" ukazał się o niej artykuł w marcu, a w listopadzie udało się to w Polsce - pod kierownictwem chirurga onkologa dr hab. n. med. Dawida Murawy. - „To na pewno pierwsza w Polsce i prawdopodobnie pierwsza na świecie, poza Holandią, operacja tego typu” - mówi lekarz.

Walka z rakiem piersi
Operację przeprowadzono w środę na prowadzonym przez Sowmed oddziale chirurgicznym w szpitalu w Gnieźnie. Pacjentka miała niewyczuwalnego raka lewej piersi. Normalnie zastosowano by medycynę nuklearną i materiał promieniotwórczy, tym razem wykorzystano jednak znaczniki magnetyczne. Lekarze mają nadzieję, że nowa metoda pomoże skutecznie walczyć z jedną z najgroźniejszych kobiecych chorób.Źrodło: onkologia.mp.pl
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE