Urodziła dziecko po transplantacji macicy. To przełom w medycynie

Prawo autorskie: nataliaderiabina / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kobieta przeszła operację w zeszłym roku, a urodziła pod koniec listopada. To szczególna wiadomość, szczególnie dla tych, którzy myśleli, że kłopoty zdrowotne wykluczają możliwość urodzenia dziecka.

Chociaż podobne zabiegi miały już miejsce (wcześniej do udanych porodów po transplantacji dochodziło w Szwecji), to lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Baylor w Teksasie mówią o przełomie - w końcu udało się tego dokonać w innej części świata, co daje nadzieję na dalszy rozwój programów transplantacyjnych.

Pierwszy raz w USA
Transplantację przeprowadzono w zeszłym roku w Dallas. Narządy pobrano od żywych i zmarłych dawców. W Stanach Zjednoczonych w 2016 roku operację przeszczepu macicy przeszły łącznie cztery kobiety. Informował o tym magazyn "Time". Jedna z nich pod koniec listopada urodziła przez cesarskie cięcie synka. Potwierdzono również, że druga z pań jest obecnie w ciąży - przeszczepiono jej macicę od żywego dawcy.
Kobiety, które brały udział w badaniu klinicznym w ubiegłym roku były pewne, że nigdy nie zajdą w ciążę i nie będą mogły mieć dzieci. Medycyna dała im jednak nadzieję. Rodzice malucha chcieli pozostać anonimowi. Dawczynią była pielęgniarka z Dallas, Taylor Siler, która ma już dwójkę dzieci i nie planowała kolejnych.


Źródło: buzzfeed.com
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE