Ciężarówka ma jeść za dwoje?
Kobieta ciężarna wielu osobom kojarzy się z ciężarówką. Owszem, nie da się ukryć, że często brzuch przybiera imponujące rozmiary i naprawdę noszenie go dumnie jest trudnym wyzwaniem. Dziś coraz częściej promuje się świadome macierzyństwo i odchodzi się od namawiania kobiet, by jadły za dwoje. Dbające o siebie kobiety, które przed ciążą dodatkowo aktywnie ćwiczyły, mają elastyczne i wygimnastykowane ciało, które też pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Geny też dają znać o sobie i są ciężarne, które w trzecim miesiącu ciąży nie są w stanie już ukryć błogosławionego stanu, a są też takie, po których w 4. nie widać wcale ciąży.
Oprócz pewnych uwarunkowań genetycznych i stylu życia są też czasem inne powody, dla których przyszła mama może pochwalić się niewidocznym brzuszkiem. Yiota Kouzoukas postanowiła podzielić się swoją historią z innymi kobietami, po tym, jak wiele osób nie chciało uwierzyć w jej ciążę, krytykując wygląd przyszłej mamy.
Tyłozgięcie macicy – przyczyny, objawy, leczenie
Najczęściej taki rodzaj ułożenia macicy zależy od budowy anatomicznej, czyli zazwyczaj jest cechą wrodzoną. Może być jednak spowodowane także procesami zapalnymi w miednicy mniejszej lub endometriozą, które powodują skrócanie więzadeł utrzymujących macicę w przodozgiętej pozycji i jej wygięcie do tyłu. Lekarz potwierdza tyłozgięcie w czasie badania ginekologicznego i usg. miednicy mniejszej. Objawami są bóle w krzyżu przy współżyciu w niektórych pozycjach, bóle krzyża, bolesne miesiączki i duża ilość skrzepów krwi. Tyłozgięcie nie wymaga operacji, ale bacznej obserwacji, gdyż często dochodzi do powikłań.
Macica się prostuje
Yiota obecnie jest w 6. m-cu i jej ciąża zaczyna być coraz bardziej widoczna, gdyż macica powoli prostuje się.
Po tym wyznaniu Yiota uzyskała wielki odzew innych pań, które przeżyły dokładnie to samo w ciąży. Przez malutki brzuch w pierwszych miesiącach ciąży także nie czuły się w pełni doceniane jako przyszłe matki. Wiele z nich wspomniało także o problemach związanych z zajściem w ciążę, z którymi muszą zmierzyć się kobiety z tyłozgięciem macicy. Choć przypadłość ta nie wpływa na płodność, to jednak pojawiają się problemy w czasie współżycia ze względu na ból w jajnikach, brzuchu i pochwie. Klasyczna pozycja utrudnia dotarcie plemników do macicy i najczęściej lekarze polecają pozycje od tyłu. Kobiety, które zajdą w ciążę mogą spodziewać się bólu kręgosłupa, ale tylko do czasu aż macica się wyprostuje.
Już zajście w ciążę dla kobiet z tyłozgięciem jest trudne, więc szydzenie z tego, że w pierwszych miesiącach ciąży trudno zauważyć zmiany zachodzące w ciele kobiety może być dla nich dodatkowo przykre. To kolejny dowód na to, że lepiej nie oceniać książki po okładce i czasem lepiej, zamiast obśmiać chudą sylwetkę ciężarnej, zapytać ją, z czego wynika taki, a nie inny wygląd. Nie zapominajmy, że każda kobieta ma inną budowę ciała i naprawdę możemy się od siebie diametralnie różnić.
Wiele osób komentuje wielkość mojego brzucha, dlatego postanowiłam wyjaśnić kilka rzeczy na temat mojego ciała. Nie, żebym była zła i dotknięta krytycznymi uwagami, ale bardziej ze względu na edukację i w nadziei, że niektórzy ludzie zrozumieją, że nie można pochopnie oceniać innych. Przez pierwsze 4 miesiące ciąży miałam tyłozgięcie macicy, co oznacza, że moja macica była wygięta do tyłu. Zanim zaczęła się prostować, byłam już drugim trymestrze ciąży.
Yiota
Zasadniczo, te więzadła działają jak kotwice utrzymujące macicę "w środku", a nie "na zewnątrz", dlatego wydawałam się mniejsza niż większość ludzi przez pierwsze 4 lub 5 miesięcy. Teraz, w 6. m-cu ciąży rozwijam się do przodu tak jak wszyscy. […] Jestem całkowicie zdrowa, dziecko jest całkowicie zdrowe i to tylko tak naprawdę ma znaczenie. Nasze ciała i brzuchy są różne, więc nasze kształty i rozmiary również są różne.