"Niby w ciąży, a brzucha nie widać". Wyśmiano ciężarną i nikt nie zapytał o powód

Kobieta walczy z niewiedzą ludzi. Tyłozgięcie macicy to poważny problem.
Kobieta walczy z niewiedzą ludzi. Tyłozgięcie macicy to poważny problem. Zrzut z Instagram/Yiota
29-latka zapewne nie spodziewała się takiej reakcji ludzi. Radosne chwile mogą czasem zostać przyćmione w oburzający sposób.

Ciężarówka ma jeść za dwoje?
Kobieta ciężarna wielu osobom kojarzy się z ciężarówką. Owszem, nie da się ukryć, że często brzuch przybiera imponujące rozmiary i naprawdę noszenie go dumnie jest trudnym wyzwaniem. Dziś coraz częściej promuje się świadome macierzyństwo i odchodzi się od namawiania kobiet, by jadły za dwoje. Dbające o siebie kobiety, które przed ciążą dodatkowo aktywnie ćwiczyły, mają elastyczne i wygimnastykowane ciało, które też pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Geny też dają znać o sobie i są ciężarne, które w trzecim miesiącu ciąży nie są w stanie już ukryć błogosławionego stanu, a są też takie, po których w 4. nie widać wcale ciąży.

Oprócz pewnych uwarunkowań genetycznych i stylu życia są też czasem inne powody, dla których przyszła mama może pochwalić się niewidocznym brzuszkiem. Yiota Kouzoukas postanowiła podzielić się swoją historią z innymi kobietami, po tym, jak wiele osób nie chciało uwierzyć w jej ciążę, krytykując wygląd przyszłej mamy.

*BUMP SIZE* I receive a lot of DMs and comments regarding the size of my bump, which is why I want to explain a few things about my body. Not that I’m upset/affected by these comments at all, but more for the reason of educating in the hope that some people are less judgemental on others and even themselves. For the first 4 months of my pregnancy, my uterus was retroverted/tilted which means that I was growing backwards into my body rather than outwards. Most people with this type of uterus tilt forward at around 12 weeks and continue growing outwards like you normally would. My uterus didn’t “flip forward” until well into being 4 months pregnant because of the backwards tilted position paired with decade old endometriosis scarring that I have on my uterosacral ligaments. Basically, these ligaments are acting like anchors keeping my uterus “inside” rather than “outside”, which is why I appeared smaller than most people for the first 4 or 5 months. Now, at #6monthspregnant I’m growing forwards just like everyone else while the scarring on my ligaments slowly breaks down. My torso is also short and my stomach is naturally toned which is keeping my belly super tight, so I’ve had to personally stop all ab exercises to avoid any issues with possible ab separation. This is for me personally, as instructed by my doctor and is in no way a blanket rule for anyone else. I’m perfectly healthy, baby is perfectly healthy and that’s all that matters. Our bodies and bumps are all different and our shapes and sizes are all different too

Post udostępniony przez Yiota Kouzoukas (@yiota)

"Nie można pochopnie oceniać innych"
Yiota

Wiele osób komentuje wielkość mojego brzucha, dlatego postanowiłam wyjaśnić kilka rzeczy na temat mojego ciała. Nie, żebym była zła i dotknięta krytycznymi uwagami, ale bardziej ze względu na edukację i w nadziei, że niektórzy ludzie zrozumieją, że nie można pochopnie oceniać innych. Przez pierwsze 4 miesiące ciąży miałam tyłozgięcie macicy, co oznacza, że moja macica była wygięta do tyłu. Zanim zaczęła się prostować, byłam już drugim trymestrze ciąży.

Tyłozgięcie macicy – przyczyny, objawy, leczenie
Najczęściej taki rodzaj ułożenia macicy zależy od budowy anatomicznej, czyli zazwyczaj jest cechą wrodzoną. Może być jednak spowodowane także procesami zapalnymi w miednicy mniejszej lub endometriozą, które powodują skrócanie więzadeł utrzymujących macicę w przodozgiętej pozycji i jej wygięcie do tyłu. Lekarz potwierdza tyłozgięcie w czasie badania ginekologicznego i usg. miednicy mniejszej. Objawami są bóle w krzyżu przy współżyciu w niektórych pozycjach, bóle krzyża, bolesne miesiączki i duża ilość skrzepów krwi. Tyłozgięcie nie wymaga operacji, ale bacznej obserwacji, gdyż często dochodzi do powikłań.

Macica się prostuje
Yiota obecnie jest w 6. m-cu i jej ciąża zaczyna być coraz bardziej widoczna, gdyż macica powoli prostuje się.
Yiota

Zasadniczo, te więzadła działają jak kotwice utrzymujące macicę "w środku", a nie "na zewnątrz", dlatego wydawałam się mniejsza niż większość ludzi przez pierwsze 4 lub 5 miesięcy. Teraz, w 6. m-cu ciąży rozwijam się do przodu tak jak wszyscy. […] Jestem całkowicie zdrowa, dziecko jest całkowicie zdrowe i to tylko tak naprawdę ma znaczenie. Nasze ciała i brzuchy są różne, więc nasze kształty i rozmiary również są różne.

Po tym wyznaniu Yiota uzyskała wielki odzew innych pań, które przeżyły dokładnie to samo w ciąży. Przez malutki brzuch w pierwszych miesiącach ciąży także nie czuły się w pełni doceniane jako przyszłe matki. Wiele z nich wspomniało także o problemach związanych z zajściem w ciążę, z którymi muszą zmierzyć się kobiety z tyłozgięciem macicy. Choć przypadłość ta nie wpływa na płodność, to jednak pojawiają się problemy w czasie współżycia ze względu na ból w jajnikach, brzuchu i pochwie. Klasyczna pozycja utrudnia dotarcie plemników do macicy i najczęściej lekarze polecają pozycje od tyłu. Kobiety, które zajdą w ciążę mogą spodziewać się bólu kręgosłupa, ale tylko do czasu aż macica się wyprostuje.


Już zajście w ciążę dla kobiet z tyłozgięciem jest trudne, więc szydzenie z tego, że w pierwszych miesiącach ciąży trudno zauważyć zmiany zachodzące w ciele kobiety może być dla nich dodatkowo przykre. To kolejny dowód na to, że lepiej nie oceniać książki po okładce i czasem lepiej, zamiast obśmiać chudą sylwetkę ciężarnej, zapytać ją, z czego wynika taki, a nie inny wygląd. Nie zapominajmy, że każda kobieta ma inną budowę ciała i naprawdę możemy się od siebie diametralnie różnić.
źródło: Intagram/Yiota
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE