Nietypowy objaw zawału serca u kobiet. Musisz to wiedzieć, bo trudno go rozpoznać

Nietypowe objawy zawału serca u kobiet.
Nietypowe objawy zawału serca u kobiet. ifakemi / 123RF
Wielu osobom wydaje się, że to niemożliwe, że są za młodzi i ich nie dotyczą problemy zdrowotne. Nieprawda, uszkodzenie mięśnia sercowego odnotowuje się u coraz młodszych osób.

Za późno, bo bagatelizujemy problem
Statystyczna Polka dociera do szpitala ok. pół godziny później niż mężczyzna, bo znacznie trudniej rozpoznać u niej objawy zawału. Mężczyźni zazwyczaj uskarżają się na silny ból zamostkowy, natomiast u kobiet przebiega to inaczej. Rocznie ok. 38 tys. Polek przechodzi zawał, 250 codziennie umiera z powodu schorzeń układu krążenia.

Jest kilka symptomów zawału serca i warto o nich wiedzieć, by reagować jak najszybciej. Najwięcej przypadków odnotowuje się po 50. roku życia, ale coraz częściej 30. i 40. letnie pacjentki trafiają na oddziały kardiologiczne. Objawem, który w ogóle nie jest kojarzony z zawałem serca, jest ból karku i ramion. Okazuje się, że niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że może być związany z problemami kardiologicznymi.

Oto 5 objawów, które mogą świadczyć o zawale serca u kobiety

1. Uczucie pełności w klatce piersiowej, a nie silne kłucie jak u mężczyzn. Bóle pojawiają się i mogą zniknąć, aby powrócić za jakiś czas. Często pojawia się wówczas mylne spostrzeżenie, że objawy te są spowodowane niestrawnością czy przeziębieniem.

2. Problem z oddychaniem i duszność. Gdy nie można zaczerpnąć głęboko powietrza, bo kreci się w głowie i towarzyszy temu ucisk w klatce piersiowej, to sygnał, że koniecznie trzeba się zbadać.

3. Zimne poty, często są mylone z menopauzą u starszych kobiet. Niestety są one niepokojącym objawem, zwłaszcza, gdy nie potrafimy racjonalnie wytłumaczyć takiego stanu stresem, albo wysiłkiem fizycznym.

4. Ból karku i pleców. Wiele pacjentek po przebytym zawale wspomina, że cierpiało z powodu bólu pojawiającego się zwłaszcza w lewej części klatki piersiowej, ale wiążącej się także z bólem karku. Czasem dodatkowymi objawami zawału są także: drętwienie rąk, a nawet żuchwy.


5. Bóle w jamie brzusznej, które mylnie traktowane są jako zatrucie, czy objawy grypy. Gdy towarzyszy temu ból w klatce piersiowej i ramion, koniecznie trzeba powiązać fakty i skontaktować się z lekarzem.

Okres przedświąteczny najgorszy
Odnotowuje się wzrost pacjentek z objawami zawału w czasie przygotowań do świąt. Większość kobiet bierze na siebie zbyt dużo obowiązków, pracując zawodowo, wychowując dzieci i zajmując się wszelkimi innymi sprawami, więc nic dziwnego, że to częściej one mają problemy sercowo-naczyniowe.

Częściej też bagatelizują dolegliwości bólowe, zrzucając to na karb zmęczenia, co negatywnie wpływa na ich zdrowie. Martwica mięśnia sercowego rozwija się po mniej więcej 15-20 minutach od zamknięcia tętnicy wieńcowej. Od tego, jak szybko dotrzemy do szpitala zależy, jak duże spustoszenie zrobi zawał mięśnia sercowego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE