Ratownik przestrzega - one zwiększają ryzyko zadławienia

Są pewne produkty, które zwiększają ryzyko zadławienia się.
Są pewne produkty, które zwiększają ryzyko zadławienia się. william87/123 RF
Można wysunąć tezę o tym, że konkretny rodzaj cukierka może znacznie utrudnić udrażnianie dróg oddechowych.

Na niektóre produkty trzeba bardziej uważać
Rodzice małych dzieci powinni być bardzo uważni w czasie spożywania przez ich pociechy posiłków. Dzieci często jedzą łapczywie i nie dbają o właściwe rozgryzienie pokarmu, więc zdarza się, że dochodzi do zadławienia się. Dlatego dzieciom do 4. r.ż.powinno się ograniczać pewne produkty.

Amerykańska Akademia Pediatryczna wskazała, jakie typy pokarmów zostały zakwalifikowane jako: "zwiększające ryzyko zadławienia, tj: parówki, twarde i lepkie cukierki, w tym wszelkie tzw. ciągnące się, orzeszki, winogrona, popcorn, guma do żucia, kawałki surowych owoców i warzyw, nasiona, pianki, kawałki masła orzechowego".

Na co zwracać szczególną uwagę?
Konrad Chechelski, ratownik medyczny i koordynator regionalny PGRM przyznaje, że zarówno landrynki, jak i cukierki ciągnące się, mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Niektóre tego typu elementy mogą przykleić się do wewnętrznej ściany dróg oddechowych i tym samym mogą być trudniejsze do ewakuacji. We wszelkich dostępnych materiałach źródłowych, lepkie i klejące cukierki wymienia się na równi z twardymi.


Jak powinniśmy się zachować, gdy dziecko się zakrztusi?
Warto najpierw upewnić się, czy występująca duszność jest związana z zadławieniem. Może być bowiem tak, że osoba z dusznością przechodzi aktualnie reakcję anafilaktyczną (uczuleniową), która do złudzenia może przypominać zadławienie.
Jeśli przyczyną duszności jest jednak zadławienie się pierwsza pomoc wygląda następująco:

1. Ułóż poszkodowanego w taki sposób, aby ciało obce mogło opuścić drogi oddechowe zgodnie z siłą grawitacji, np.
- niemowlę można ułożyć na swoim przedramieniu z głową skierowaną w dół (ważne, aby dziecko trzymać w sposób pewny i bezpieczny!)
- dzieci stojące na własnych nogach można pochylić do przodu lub można przełożyć je przez swoje kolana

2. Jeśli to nie pomaga, możemy uderzać w plecy dziecka (między łopatkami) otwartą dłonią, za każdym razem zwiększając siłę uderzenia. Europejska Rada Resuscytacji zaleca wykonanie do 5 takich uderzeń.

3. Jeśli powyższe rozwiązania nie dają efektu, można zastosować:
- uciśnięcia klatki piersiowej u niemowląt — Europejska Rada Resuscytacji zaleca wykonanie do 5 takich uciśnięć
- uciśnięcia nadbrzusza u pozostałych dzieci — Europejska Rada Resuscytacji zaleca wykonanie do 5 takich uciśnięć

4. Jeżeli do tej pory nie wezwano zespołu ratownictwa medycznego - należy to zrobić wykonując meldunek pod numerem 999 lub 112.

5. Jeśli nasze postępowanie przyniesie pozytywny efekt i ciało obce opuści drogi oddechowe, a poszkodowany poczuje się lepiej, poinformuj zespół ratownictwa medycznego o zmianie sytuacji.

6. Jeśli powyższe postępowanie nie przyniesie pozytywnego efektu, a poszkodowany w dalszym ciągu się dławi, należy naprzemiennie wykonywać punkty 2 i 3.

7. W przypadku gdy poszkodowany traci przytomność, należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (cykle 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze) rozpoczynając ją od wykonania 5 oddechów ratowniczych. O zmianie sytuacji należy poinformować służby ratownicze.

Pozyskanie wiedzy o tym, jak pomóc osobie, która się zadławiła, jest obowiązkiem każdego. Koniecznie zapamiętajcie wskazówki ratownika medycznego i bądźcie przygotowani.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE