Na polskich porodówkach może być inaczej? Pojawiło się światełko w tunelu

To, co dzieje się na polskich porodówkach nie musi i nie powinno na nich zostawać.
To, co dzieje się na polskich porodówkach nie musi i nie powinno na nich zostawać. Prawo autorskie: zlikovec / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kto walczy o prawa pacjentek na oddziałach położniczych? Do kogo kobieta może się zwrócić, jeśli jej prawa zostaną złamane? I czy w ogóle wie, jakie prawa ma?


Jakiś czas temu pisałyśmy o tym, że polskie szpitale nie chcą ujawniać informacji o pacjentach, warunkach ich przyjmowania i respektowania szeroko pojętych standardów na oddziałach położniczych.

Małe sukcesy wielkiej wagi
Niedługo po tym Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała raport traktujący właśnie o tym zjawisku. To jej przedstawiciele jako pierwsi poruszyli problem ukrywania informacji o funkcjonowaniu poszczególnych oddziałów w polskich placówkach. I to oni od miesięcy wciąż walczą o dostęp do danych, poprawę jakości zastanych warunków i godność pacjentów.

Chociaż sukcesy nie przychodzą łatwo, to jednak się pojawiają. Coraz więcej spraw zostaje przez fundację wygrywanych, a dyrekcje szpitali muszą liczyć się z tym, że to, co dzieje się na polskich porodówkach, nie musi na nich pozostać.

W ostatnim czasie takim sukcesem była wygrana sprawy o bezczynność w ujawnianiu informacji publicznych przez Nowy Szpital w Nakle i Szubinie:

Szpital świadczy usługi na rzecz NFZ a nie pacjenta? Kilka miesięcy temu w swojej odpowiedzi na wniesioną przez Fundacj...

Opublikowany przez Fundacja Rodzić po Ludzku na 30 sierpnia 2017
Kilka dni temu Fundacja opublikowała również informację o działaniach na rzecz pacjentki, która złożyła skargę dotyczącą łamania praw pacjenta w zakresie prawa do informacji i zapisów Standardów Opieki Okołoporodowej. I tu udało się dobrnąć do sprawnej reakcji i prawdopodobnie korzystnego i sprawiedliwego rozwiązania:

#siłamatek ma moc zmiany #niemilcze Kilka miesięcy temu wpłynęła do Fundacji skarga kobiety na postępowanie personelu...

Opublikowany przez Fundacja Rodzić po Ludzku na 28 sierpnia 2017
Postępowanie wyjaśniające trwa, a przedstawiciele Fundacji piszą:
Fundacja Rodzić po Ludzku
Fragment posta

Warto pisać o swoich doświadczeniach, warto o nich mówić, inaczej nic się nie zmieni, a kobiety dalej będą cierpiały w milczeniu.

Potrzebujemy takich działań
Śledząc działania Fundacji i im podobnych, możemy wierzyć, że w Polsce może dziać się dobrze. Że prawa pacjentek na oddziałach położniczych są nie tylko ważne w teorii, ale również w rzeczywistości szpitalnych ścian.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WARTO DZIŚ WIEDZIEĆ

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE