"Moja córka nie jest złośliwa. Ma zaledwie trzy lata"

Trzylatek kształtuje swój charakter. Ten proces ma czasem bardzo burzliwy przebieg.
Trzylatek kształtuje swój charakter. Ten proces ma czasem bardzo burzliwy przebieg. Prawo autorskie: christingasner / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jakkolwiek nie brzmi definicja buntu starszaka, każdy w mniejszym lub większym stopniu go doświadczył. Niektórym obrywa się troszkę mocniej, innym mniej. Czasem fajnie jest poznać perspektywę innych. I pomyśleć – jak dobrze to znam?

Moja córka ma zaledwie trzy lata
Jej twarz staje się czerwona, jak burak, a jej małe ciało dygocze od szlochu. Moja córka rzuca się na podłogę domu towarowego, urządzając gniewny protest w przymierzalni. Jej babcia chciała kupić jej piękną sukienkę, ale ona wpadła w furię, bo chciała trzy sukienki. Również tą, którą wcześniej skomentowała jako "obciachową" i tą, której nawet nie przymierzyła.

Ona nie jest złośliwa. Ma zaledwie trzy lata.

Jej słodka mała przyjaciółka błaga ją, aby dołączyła do niej w zabawę "chodzić z patykiem".
Moja córka grzecznie odmawia. Na twarzy jej anielsko wyglądającej przyjaciółki rozlewa się rozczarowanie. – Sophie? – Zwracam się delikatnie do córki – Pamiętasz, jak bardzo byłaś smutna w zeszłym tygodniu, kiedy chciałaś zagrać z przyjaciółmi w grę, a oni cię do niej nie zaprosili? W ten właśnie sposób czuje się teraz Emma. Może pobawisz się z nią przez kilka minut? – Patrzy na mnie niepokojąco – Nie, dziękuję – Niemalże wykrzykuje i odwraca się na pięcie, by odejść.

Ona nie jest socjopatką. Ma zaledwie trzy lata.

Nadszedł czas, aby skorzystać z łazienki przed wyjściem z domu. Moja córka odmawia. – Och, dobrze, bo mamusia musi naprawdę bardzo skorzystać – kłamię, zmierzając w stronę łazienki. – Naprawdę bardzo potrzebujesz z niej skorzystać ? – Mój przedszkolak pyta z zainteresowaniem. Już wiem, że za chwilę zobaczę, jak biegnie w stronę łazienki…


Ona nie jest sadystką. Ma zaledwie trzy lata.

– Mogę oglądać bajki, kiedy wrócimy do domu? – pyta moja córka – Tak, możesz! – odpowiadam serdecznie – Twoja siostra ma lekcje gry na pianinie i możesz obejrzeć odcinek, zanim pójdziemy na zakupy – Moje szczęśliwe dziecko w jednej chwili rzuca ciska czymś o podłogę auta i krzyczy – Ale chcę oglądać mnóstwo odcinków! – wybucha z ogniem w oczach.

Ona nie jest królową dramatu. Ma zaledwie trzy lata.

Kiedy jest obok mnie, rzadko mam przyjemność spędzenia kilku chwil bez szlochu. Płacze nad każdą niesprawiedliwością, czy to moja odmowa umożliwienia jej spożycia całego pudełka czekoladek na raz, czy to, że nocna lampa nie świeci tak intensywnie jak powinna.

To tak, jakby wciąż odczuwała permanentny PMS i dowiedziała się, że czekolada jest obecnie nielegalna, a jej ulubiony serial właśnie się zakończył.

W chwilach bezsilności zastanawiam się nad zgniataniem pewnych stabilizatorów nastroju i podsypywaniu jej do jogurtu.

Wtedy jednak staram się pamiętać: Ona nie jest niezrównoważona. Ma zaledwie trzy lata.

W porządku, czasem zachowuje się jak złośliwa socjopatka, sadystka i królowa dramatu w jednym.

To wszystko minie.

Źródło: Scary Mommy
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE