Łyżeczki w kąt! Te dzieci będą mniej wybredne w przyszłości

Dziecko powinno próbować, jak największej ilości smaków.
Dziecko powinno próbować, jak największej ilości smaków. Prawo autorskie: alenkasm / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nie bardzo dalekie od prawdy byłoby chyba założenie, że każdy rodzic choć raz w życiu poczuł zupę z marchewki na swojej twarzy i rozgniecioną gruszkę pod stopami. Nauka jedzenia pokarmów stałych to batalia. Być może mamy wskazówkę, dzięki której walka będzie łatwiejsza.

Według nowych badań, niemowlęta, które są zachęcane do spożywania szerokiej gamy produktów spożywczych w wieku sześciu miesięcy, samodzielnie, są mniej wybredne, gdy stają się starsze.

Więcej znaczy lepiej
Badania przeprowadzone w Uniwersytecie w Otago wykazały, że niemowlęta, którym prezentuje się wiele urozmaiconych pokarmów, po przejściu z karmienia piersią na pokarmy stałe i nie karmi się ich przy tym łyżką, odczuwają więcej przyjemności z jedzenia w wieku późniejszym. Są też bardziej skłonne do próbowania nowych smaków.


Jeśli dajesz dzieciom różne smaki i tekstury jest to namacalne i proste, ale przyjemne poszukiwanie ulubionych smaków – zupełnie inaczej niż, kiedy zaoferujesz im nudną dietę – mówi współprowadząca badanie.

Nie ograniczajmy się, nie masz pewności, że niemowlę nie lubi pikantnych smaków, dopóki ich nie spróbuje. Smak jest zachowaniem wyuczonym.

Dzieci, które jedzą samodzielnie i próbują różnych smaków, są w przyszłości mnie wybredne. Niech rzuci kamieniem ten z rodziców, kto nie przeklął w myślach choć raz, że jego latorośl znowu stanowczo odmawia otwarcia buzi do łyżeczki zupy.

Każdy chce również, by dziecko jadło coś więcej niż banany, chrupki kukurydziane i chleb.


W przeprowadzonym badaniu uwzględniono 206 kobiet i ich dzieci. Zdaniem ekspertów, niemowlęta są gotowe do wypróbowania substancji stałych, gdy okażą zainteresowanie innymi formami jedzenia, są w stanie do niego dotrzeć i wykonać prawidłowo czynność przeżuwania.
Źródło: Essential baby

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE