Polacy są leniami i nie lubią sportu? Najnowszy raport pokazuje, że wcale nie jest z nami tak źle

Polacy uwielbiają jeździć na rowerach
Polacy uwielbiają jeździć na rowerach Prawo autorskie: fcscafeine / 123RF Zdjęcie Seryjne
Z raportu "Aktywność fizyczna Polaków 2017" wynika, że interesujemy się sportem - i to nie tylko przed telewizorem! Coraz częściej wybieramy aktywne sposoby spędzenia wolnego czasu.


Wyniki badania Kantar TNS "Aktywność fizyczna Polaków 2017" wskazują, że rodacy z przyjemnością ruszyli się z kanap. Najczęściej wybierają rower, lubią też biegać. Dwie trzecie Polaków interesuje się sportem - zarówno aktywnie, jak i biernie; jednak nadal wśród kibiców przeważają mężczyźni (73 proc). Kobiety-fanki to 51 proc. Najpopularniejsze sporty to piłka nożna, skoki narciarskie i siatkówka.


Co nas motywuje?
Okazuje się największą siłą napędową jest zdrowie. Jednocześnie jest to czynnik, stanowiący najczęstszą wymówką przed ćwiczeniami.

Jak często?
62 proc. ankietowanych wskazuje, że przynajmniej raz w miesiącu uprawia jakąś aktywność, a 20 proc. minimum raz w tygodniu. Polacy korzystają z obiektów, takich jak basen, siłownia, klub sportowy/fitness czy lodowisko. 39 proc. chodzi na któryś przynajmniej raz w tygodniu. Co ciekawe, aż 34 proc. ćwiczy z instruktorem. Nadal jednak najpopularniejsza jest jazda na rowerze (31 proc.) czy bieganie (29 proc.) - ta pierwsza aktywność nie wynika jednak z coraz większej dostępności. Tylko 2 proc. badanych deklaruje, że korzysta w wypożyczalni miejskich, a 7 proc. biegających uczestniczy w masowych wydarzeniach i maratonach.

Kiedy?
Tutaj bez zaskoczenia, bo oczywiście po pracy, czyli w godzinach 18-21 i najlepiej nie w samotności. 49 proc. pytanych wskazuje, że najczęściej trenuje ze znajomym.

Dlaczego?
Główną motywacją jest oczywiście chęć poprawy/utrzymania stanu zdrowia (63 proc.). Innymi powodami są odpoczynek (49 proc.) i lepszy wygląd (30 proc.).

Dlaczego nie?
Podobnie jak wyżej - zdrowie. Ale i brak czasu (45 proc.). 38 proc. badanych wskazuje, że nie uprawiają sportu ze względu na wątpliwy stan zdrowia, tylko 19 proc. tłumaczy się niską motywacją.


Lubimy technologie
Coraz śmielej korzystamy z aplikacji mobilnych, które wspomagają treningi i dietę. Podobnie jest z gadżetami, które liczą kroki lub kontrolują puls. Używa ich 13 proc. badanych. Ci, którzy nie lubią siłowni bądź roweru wybierają ćwiczenia z filmami np. na YouTubie - 27 proc. w taki sposób aktywnie spędza czas.
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć