Szlachetna oraz piękna. Sprawdzi się idealnie nie tylko na wyjątkowe okazje

Naczynia z porcelany coraz częściej goszczą na krajowych stołach. I to nie tylko w świąteczne dni
Naczynia z porcelany coraz częściej goszczą na krajowych stołach. I to nie tylko w świąteczne dni 123rf.com
Nasze babcie traktowały ją niegdyś jak rodzinne klejnoty i trzymały na specjalne okazje, cały czas martwiąc się jednak o to, czy nic tym skarbom się nie stanie. Na szczęście my nie musimy już mieć takich dylematów, bo choć porcelana nie straciła nic ze swojego piękna i szlachetności, zmieniły się zarówno czasy, jak i podejście do ''białego złota''.

Rzecz nie w tym, że z dnia na dzień rośnie liczba amatorów porcelany, nie w tym, że coraz więcej osób nie żałuje inwestycji w naczynia wykonane z tego szlachetnego materiału. Polacy pokochali porcelanę tak bardzo, że przestają trzymać ją w meblościankach dla ozdoby i wyciągać tylko wtedy, gdy nadarzy się ku temu szczególna okazja.

Piękno na co dzień
Wychodząca z polskich fabryk porcelana stołowa staje się dzisiaj dobrem do użytku na co dzień. Co zatem sprawia, że wielokrotnie gości na naszych stołach, a ucztowanie przy niej staje się codziennym rytuałem? Jak twierdzi Agnieszka Szymanowska ze sprzedającej porcelanę firmy Zulana, odnajdujemy w sobie poczucie estetyki, ducha kogoś, kto każdego dnia pragnie cieszyć oko tym, co piękne.

– Zmienia się nasza mentalność. Przestajemy patrzeć na zakupy wyłącznie przez pryzmat ich praktycznego zastosowania. To prawda, wciąż zależy nam na tym, by to, co kupujemy, służyło nam przez lata, ale także pragniemy otaczać się zewsząd eleganckimi przedmiotami. Chcemy czerpać jak najwięcej estetycznej przyjemności, a lepszej okazji ku temu, jak codzienne posiłki nie ma. Porcelana nadaje się idealnie do zaspokojenia tej potrzeby – mówi współwłaścicielka Zulany.
Nawiązująca do bogatej tradycji, polska marka Zulana powstała właśnie po to, aby odczarować mit, że porcelana to skarb, który wolno wyciągać na światło dzienne jedynie od święta. Tworzone pod szyldem tej marki porcelanowe talerze, kubki i miseczki mają docelowo towarzyszyć codziennym chwilom i nadawać im ''aromat''. Wszystko z polską duszą, bo markę zbudowały od podstaw nasze rodaczki, wzory projektują polscy artyści, a produkcją zajmuje się jedna z najstarszych dolnośląskich fabryk.


Agnieszka Szymanowska wierzy, że potęgę marki polskiej szlachetnej porcelany najlepiej budować, dając jej przyszłym posiadaczom jak największy wybór, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Dlatego Zulana stawia przede wszystkim na indywidualny charakter i bogaty design, oferując zastawy stołowe w zróżnicowanych stylowo kolekcjach.

Kto żyje wspomnieniami podróży do egzotycznych krajów, przypomni sobie smak tamtejszych niezwykłych dań, korzystając z pokrytych misternymi ornamentami talerzy, kubków i miseczek z kolekcji Etno. Komu znacznie bliżej do lokalnych folklorystycznych klimatów, ten prawdopodobnie udekoruje stół naczyniami z serii Folk, opartej na jednym z najpiękniejszych w polskim wzornictwie kaszubskim motywie.

Kto żyje wspomnieniami podróży do egzotycznych krajów, przypomni sobie smak tamtejszych niezwykłych dań, korzystając z pokrytych misternymi ornamentami talerzy, kubków i miseczek z kolekcji Etno. Komu znacznie bliżej do lokalnych folklorystycznych klimatów, ten prawdopodobnie udekoruje stół naczyniami z serii Folk, opartej na jednym z najpiękniejszych w polskim wzornictwie kaszubskim motywie.
Podążający za bardziej nowoczesnymi trendami gospodarz domu z pewnością będzie wolał zaserwować herbatę w pokrytym kolorowymi wzorami kubku z kolekcji Dmuchawce albo też podać obiad na ''awangardowym'' talerzu należącym do tej serii. Zżytym ze swoim miastem osobom przypadnie zaś do gustu komplet Miasto, składający się z talerzy i filiżanek oddających urok polskich zabytkowych kamienic. To tylko kilka z kolekcji oferowanych przez rodzimą markę.

Kres masówki?
Prestiż porcelany wynika oczywiście z jej zakorzenia w polskiej tradycji, ale niewątpliwie urok, jaki dzisiaj roztacza, zawdzięcza właśnie unikalnemu wzornictwu – Design nie jest już wartością cenioną stricte przez wrażliwych artystów czy zawodowych projektantów. Wkracza na dobre do naszych domów, decyduje o wnętrzu i elementach wyposażenia. Zdobiona w oryginalny sposób porcelana codziennego użytku może być zatem zwieńczeniem tego designerskiego dzieła – Monika Wiszowata, współzałożycielka Zulany.

Za użytkowaniem dzień w dzień porcelanowych skarbów stoi też nasza rosnąca niechęć do tzw. ''masówki''. Bylejakość zaczyna nas mierzić, coraz bardziej chcemy wykorzenić ją z każdej sfery naszego życia. Ciśnie się jednak na usta pytanie, czy w dobie boomu na porcelanowe zastawy stołowe i ich częstszej obecności na rodzinnych stołach ''białemu złotu'' nie grozi właśnie przeobrażenie w wyrób o masowym charakterze?

– Oryginalności i wyjątkowości porcelany nic nie zabije. Na rynku wśród godnych zaufania producentów oferowanych jest tyle wzorów, faktur i kolorów, że wykonane z tego materiału przedmioty będą wystawiały ich właścicielowi opinię kogoś, kto przywiązuje wagę do rzeczy nadających domowi indywidualny rys – przekonuje Monika Wiszowata.
Tym bardziej, że ''masówka'' nie tyle oznacza codziennie użytkowane przedmioty, ile rzeczy, które trzeba często wymieniać na nowe, ponieważ ich trwałość i solidność pozostawia wiele do życzenia. W przypadku oryginalnej porcelany nie ma mowy o takim mankamencie – raz kupiona będzie nam służyła przez lata pod warunkiem, że my również będziemy obchodzili się z nią z szacunkiem.

– Nasza porcelana szczyci się najtwardszym szkliwem, co gwarantuje długie użytkowanie. Dzięki temu jej powierzchnia odporna jest na zarysowanie sztućcami. Z kolei dekoracje, wykonane za pomocą najwyższej jakości farb ceramicznych, wypalane są w specjalistycznych piecach w temperaturze ponad 1200°C. W efekcie mają dużą odporność na temperaturę oraz ścieranie i działanie kwasów. Bez obaw naczynie Zulany można więc podgrzewać w kuchenkach mikrofalowych i czyścić w zmywarce – zapewnia Agnieszka Szymanowska.

Śniadanie w ogrodzie? Rodzinny obiad po pracy? Niezapowiedziana wizyta znajomych? Kawa wypita z przyjacielem? W porcelanowej oprawie każda z tych chwil, nie tylko odświętna uroczystość, będzie smakowała o wiele lepiej.

Artykuł powstał we współpracy z Zulana

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE