Przestań robić te rzeczy dla swojego dziecka. W końcu chcesz dla niego jak najlepiej

Samodzielność dziecka to bardzo ważna dla niego umiejętność rzutująca na całe przyszłe życie.
Samodzielność dziecka to bardzo ważna dla niego umiejętność rzutująca na całe przyszłe życie. Prawo autorskie: alenkasm / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dzieci są dla swoich rodziców całym światem, to jasne. Nie zaskakuje więc, że są w stanie zrobić dla nich prawie wszystko. Są jednak zachowania, których lepiej unikać, bo w efekcie mogą przynieść więcej szkody niż korzyści.

1. Przyrządzanie dzieciakom posiłków, jakich tylko sobie zażyczą
Spędziłaś cały dzień w kuchni, przygotowując pyszny, zdrowy i pełnowartościowy obiad dla całej rodziny. Siadacie do stołu, a starszak ze skrzywioną miną domaga się czegoś innego? Zamiast rzucać wszystko i biec do kuchni przygotować ulubiony (lub jedyny, który akceptuje) przysmak dziecka spróbuj zaproponować mu kilka wariantów tego, co jest już na stole. Dziecko nauczy się próbowania nowych rzeczy, a to bardzo ważne dla jego przyszłego rozwoju. Poza tym bezdyskusyjne poddawanie się kaprysom (nie mylić z potrzebami) pociech, nigdy nie jest dobre. Dla żadnej ze stron.

2. Odrabianie za dzieci pracy domowej
To zrozumiałe, że każdy rodzic pragnie tego, żeby jego dziecko świetnie się uczyło. Pomoc przy pracy domowej, czy zrozumieniu pewnych zagadnień poruszanych przez niego w czasie zajęć jest jedną z jego rodzicielskich ról i jest całkowicie w porządku. Jednak warto zachować w tej kwestii umiar i pomocy nie pomylić z wyręczaniem dziecka w jego szkolnych obowiązkach. Jeżeli samodzielne wykonanie pracy w konsekwencji poskutkuje gorszą oceną w dzienniku, trudno. To będzie jedna z lekcji, dzięki której dziecko nauczy się, że następnym razem musi postarać się bardziej.

3. Niepodlegający negocjacjom wybór stroju
Gdybyście tak, jako rodzice przestali starannie przygotowywać dziecku ubrania przed wyjściem, w czym najchętniej wyszłoby do przedszkola? W kostiumie kąpielowym w środku chłodnego marca? To bardzo prawdopodobne, dlatego ten punkt powinien być potraktowany z odrobiną dystansu. Nie zostawiajmy może dzieciom pełnej dobrowolności w tej kwestii, ale postarajmy się, by miały coś do powiedzenia. Zamiast kompletu, który podoba się nam, ale dziecko niekoniecznie czuje się w nim najlepiej, spróbujmy zaproponować coś innego. Tą małą zmianą nauczymy dziecka asertywności i umiejętności podejmowania decyzji.


4. Planowanie im dnia, co do minuty
Coraz głośniej (na szczęście) mówi się o tym, że dzieci powinny się nudzić i troszkę od czasu do czasu poleniuchować. Wypełnianie im dnia przez rodziców minuta po minucie, nie jest dobrym pomysłem. Brak wolnego czasu w pewien swoisty sposób, zamiast bardziej je stymulować – hamuje ich rozwój poznawczy (to również niezła informacja dla naszych domowych budżetów, czyż nie).

5. Sprzątanie po dzieciach wszystkich zabawek
Po stokroć nie, o ile wasze dzieci skończyły pierwszy rok swojego życia, naprawdę mogą pomóc wam w uporządkowaniu zabawek. Pomoc wraz z upływem czasu może być coraz bardziej wymierna, pod tym warunkiem, że sytuacja będzie przez was powtarzana i stanie się oczywista. Umiejętność, jakiej nauczy się w ten sposób dziecko, będzie nieoceniona, zarówno dla niego, jak i dla wszystkich domowników.

6. Rozwiązywanie każdego z ich problemów
I nie chodzi o to, żeby puścić dzieci samopas i obserwować, jak sobie poradzą. To raczej kwestia mini konfliktów w sytuacjach domowych, np. w relacji z rodzeństwem. Jest bardzo ważne, żeby rodzice nie wkraczali od razu w każdą tego typu interakcję. Dziecko nauczy się dzięki temu rozwiązywać pierwsze problemy i wykształci niezbędne umiejętności społeczne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE