Sprawdź, co masz w szklance - tych 5 herbat lepiej nigdy już nie pij

Kobieta pije herbatę
Kobieta pije herbatę Prawo autorskie: goodluz / 123RF Zdjęcie Seryjne
Uwaga, nie każda mieszanka ziół zasługuje na miano herbaty. Jeśli herbata towarzyszy ci przy obiedzie, kolacji i dobrej książce, koniecznie sprawdź, jakiej już więcej nie powinnaś pić.


Herbaty typu "detoks"
Działają przeczyszczająco. W większości zawierają liście senesu, który owszem, sprawdzi się, ale tylko przy trudnych zaparciach albo gdy czeka cię operacja jamy brzusznej i niezbędne jest oczyszczenie jelit. Taki napar pity regularnie odwodni cię, pozbawi elektrolitów i ważnych składników odżywczych.


Herbata z żywokostu
To cudowne zioło od wieków stosuje się przy problemach z kręgosłupem, złamaniach, bólach reumatycznych, a nalewka z żywokostu to świetny kosmetyk przeciwzmarszczkowy. Ale nawet w takiej formie żywokost powinien być używany w bardzo umiarkowanych ilościach ze względu na alkaloidy pirolizydynowe, które działają niszcząco na wątrobę. Z tego powodu żywokost został uznany za roślinę trującą i jego sprzedaż jest zakazana m.in. w USA.


Herbaty ziołowe
Z wyjątkiem mięty, naparu z hibiskusa i imbiru, których prozdrowotne działanie zostało naukowo potwierdzone, herbaty ziołowe dadzą w najlepszym wypadku efekt placebo. Wiedza o tym, jak działają inne zioła, które znajdziesz w popularnych herbatkach, pochodzi z niemedycznych źródeł, np. wieloletnich (wielowiekowych?), ale niczym niepotwierdzonych doświadczeń naszych praprapra...babć. Nie ryzykuj.Kava kava
Inaczej pieprz metystynowy. Roślina z wysp Południowego Pacyfiku znana jako lek na uspokojenie. Niestety, napar z kavy pity w nadmiernych ilościach wywołuje otępienie podobne do tego będącego skutkiem przedawkowania alkoholu, może też uszkodzić wątrobę. Łączony z alkoholem lub niektórymi lekami daje nieprzyjemne skutki uboczne, np. wysypkę. W Polsce posiadanie i spożywanie kavy jest zakazane, ale... internet nie zna granic.

Tanie herbaty
Jakość ma znaczenie. Tańsze herbaty mogą zawierać trujące substancje, np. wg raportu The Journal of Toxicology z 2013 roku aż w 70% testowanych herbat znaleziono niebezpiecznie wysokie stężenia cynku, w 44% - aluminium, w niektórych fluor (w dużych ilościach szkodliwy dla kości i zębów), a także alkaloidy pirolizydynowe szczególnie groźne dla kobiet w ciąży i dzieci karmionych piersią. Eksperci odradzają też picie tanich herbat z Indii, Sri Lanki i Chin ze względu na występujące w nich często zanieczyszczenia ziemią oraz herbat o smaku cytrynowym (kwas cytrynowy wydobywa więcej metali ciężkich z herbacianych liści).

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...