Nie możesz nosić dziecka zbyt długo! - nowe badania zamkną usta sceptykom

Mama trzyma na rękach niemowlę
Mama trzyma na rękach niemowlę Prawo autorskie: oksun70 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Przytulanie, noszenie, całowanie - nie możesz z tym przesadzić, bo... to po prostu niemożliwe! Małe dziecko potrzebuje dotyku jak tlenu i są na to nowe dowody.


"Nie noś go tak długo, odłóż je wreszcie, bo rozpieścisz" - jeśli kiedykolwiek słyszałaś takie ostrzeżenie z ust mamy / babci / sąsiadki, nie przejmuj się. Po raz kolejny udowodniono, że bliskość jest dla noworodka i niemowlęcia niezbędna do prawidłowego rozwoju. A w przypadku wcześniaków - wręcz nieoceniona. I dziecko nigdy nie będzie miało jej dość!

Naukowcy ze szpitala w Ohio obserwowali 125 dzieci urodzonych przedwcześnie i w terminie, chcąc dowiedzieć się, jak reagują one na delikatny dotyk. Co się okazało? Wcześniaki reagowały słabiej, a szczególnie widoczne było to u noworodków poddawanych bolesnym zabiegom medycznym.


Według dr Nathalie Maitre prowadzącej te badania wspierająca bliskość rodzica i kontakt "skóra do skóry" odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu dziecka. Doświadczanie łagodnego dotyku pozwala wcześniakom wykształcić podobne reakcje na bliskość jak te obserwowane u dzieci, które spędziły w łonie matki co najmniej 37 tygodni. Doktor Maitre sugeruje również, że jeśli z jakichś powodów rodzice nie mogą często przytulać i dotykać swoich przedwcześnie urodzonych dzieci, szpitale powinny zapewnić maluchom opiekę fizjoterapeutów, którzy mogliby robić to za nich.


A więc, przytulajcie swoje dzieci! Noście i kołyszcie, ile wam starczy sił. Niech nikomu nie uda się was do tego zniechęcić, bo dotyk mamy czy taty to po prostu miłość, której potrzebuje każde dziecko.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...