12-latek wytwarza noże w garażu wujka, ale z techniki ma dopuszczający. Jak pokonać nieudolność systemu edukacji?

"Zajęcia techniczne - dopuszczający".
"Zajęcia techniczne - dopuszczający". YouTube.com
System edukacji ma braki i nie jest idealny. Poradzić sobie z tym można na wiele sposobów. Jednym z nich jest podwinięcie rękawów i… wytwórstwo noży w garażu u wujka.


Tak zrobił Paweł, uczeń. W szkole radzi sobie średnio. Sam wybrał sobie "garażowe" korepetycje, a ich efektem jest rozwój osobistych pasji i unikalnych kompetencji.

"Mam 12 lat, właśnie skończyłem szkołę podstawową"
Paweł nie nadążał z programem w szkole, a każdy dzień przynosił kolejne rozczarowania. Rodzice próbowali mu pomóc wysyłając na korepetycje. W chłopaku narastała frustracja, a nadszarpane nerwy odbijały się negatywnie na wszystkim, łącznie z relacjami z rodzicami.

Kiedy sytuacja zdawała się być beznadziejna, ojciec Pawła – Michał Jarczyk, zdecydował się na niekonwencjonalnie rozwiązanie problemu. Zrezygnował z nałożonych na syna obligatoryjnych korepetycji, na rzecz rozwijania jego indywidualnych zainteresowań.

Osobisty sukces mierzony własną miarą
Kroki, które Paweł podejmował w ramach tej decyzji nagrał i finalnie powstało krótkie wideo, o tym, że ocena na świadectwie nie zawsze stanowią wierne odzwierciedlenie kompetencji. Chłopak na korepetytora wybrał sobie wujka, który nauczył go umiejętności rzemieślniczych, a konkretnie… wytwórstwa noży.
Po wszystkim Michał Jarczyk autor filmu i ojciec Pawła, mówi o dumie z osiągnięć syna: "Paweł na wszystko zapracował sobie teraz sam. To jego sukces osobisty i nasz wychowawczy".


Kilka miesięcy później
Film został nagrany latem, w chwili obecnej Paweł ma wyższy stopień z każdego ze szkolnych przedmiotów. Pracuje samodzielnie i jest bardzo zmotywowany. Ojciec chłopaka mówi: "Mija półtora roku od momentu, w którym postanowiliśmy wszystko zmienić, więc na efekty trzeba było trochę poczekać. Jednak w tym momencie progres w nauce jest największy".

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...