Rodzice dzieci do 10 roku życia będą pracować godzinę krócej? Projekt w Sejmie

Mama lub tata będą mogli pracować godzinę krócej, by wcześniej odebrać dzieci z przedszkola i szkoły.
Mama lub tata będą mogli pracować godzinę krócej, by wcześniej odebrać dzieci z przedszkola i szkoły. kzenon / 123RF
Projekt dedykowany rodzinom na pewno będzie entuzjastycznie przyjęty przez wszystkich. To byłoby realne wsparcie dla pracujących rodziców, tylko czy zostanie tak samo dobrze odebrane przez pracodawców?


Jeden z rodziców będzie mógł wcześniej odbierać dzieci
Na pomysł wpadło Polskie Stronnictwo Ludowe, które chce wspierać polskie rodziny. Projekt ustawy zakłada, że jeden z rodziców, wychowujący dziecko poniżej 10 roku życia, będzie mógł pracować godzinę krócej.

"Dzisiaj jest możliwość krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci w pierwszych latach życia. Chcielibyśmy, żeby godzinę krócej pracował jeden z rodziców — kiedy odwożą dzieci do szkoły, czy przedszkola. Chcielibyśmy wprowadzić skrócony czas pracy o godzinę dla rodziców dzieci do 10 roku życia" - powiedział szef Stronnictwa na konferencji prasowej w Sejmie.
Osoba, która spełniałaby kryteria, jak zakłada projekt, nie miałaby z racji skróconego czasu pracy obniżonej pensji. Pytanie tylko, jak ten pomysł odbiorą pracodawcy?

Godziny rozłąki są zbyt długie dla małych dzieci
O tym, jak ważne są godziny pracy obojga rodziców, wie każdy, kto musi codziennie spieszyć się, by odebrać dziecko ze żłobka, przedszkola, czy szkoły. Wielu opiekunów podkreśla, jak dużym dla nich problemem jest późne dotarcie do tych placówek, gdzie dzieci często przebywają od wczesnych godzin rannych, aż do późnego popołudnia. Dorosła osoba, która pracuje w systemie 8-16 lub 9-17, pozostawia dziecko już o 7-8 rano, by zdążyć dojechać do miejsca pracy. Później z kolei dojazd do dziecka zajmuje dużo czasu, głównie ze względu na tworzące się w tym czasie korki.
Dzieci przebywające w przedszkolach w godzinach 7-18 są przez niektórych nazywane jako "osierocone". Niestety takie właśnie są obecnie realia. Najlepszym rozwiązaniem byłoby tworzenie żłobków i przedszkoli przy zakładach pracy, w dużych biurowcach. Wówczas czas rozłąki byłby zdecydowanie krótszy, co na pewno miałoby pozytywny wpływ na podtrzymywanie więzi rodzinnych.


Dopóki nie ma na razie jednak na to szans, trzymamy mocno kciuki, by rząd poparł projekt PSL-u.

źródło: Rzeczpospolita
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...