"Moja córka chce więcej, a twoja?" – ten eksperyment zupełnie nas zaskoczył. Zobacz film

Niewiele jest w książeczkach dla dzieci historii o dziewczynkach.
Niewiele jest w książeczkach dla dzieci historii o dziewczynkach. Zrzut z ekranu/Facebook/Rebel Girls
Czy zastanawialiście się kiedyś, o czym tak naprawdę i dla kogo są książeczki dla dzieci? Jak to jest możliwe, że tak mało w nich płci pięknej?


Męskich charakterów – 100%
Książki dla najmłodszych poświęcone są różnej tematyce. Są o baśniowych stworach, o przygodach walecznych rycerzy, są także o wynalazcach lub podróżnikach. Znajdziemy w nich trochę emocji, wiedzy o życiu, informacji jak zachowywać się w trudnych sytuacjach i przeciwstawiać złu.


Ta mama z córką postanowiły udać się do pobliskiej biblioteki i przeprowadzić eksperyment. Jego wyniki były zaskakujące, bo czy zdawaliście sobie sprawę, w ilu publikacjach odnalazły kobiety/dziewczynki w roli głównej? Ile z nich miało szansę przemówić i nie były przy tym księżniczkami, wyłącznie czekającymi na księcia na białym koniu?
The Ugly Truth of Children's Books

If you have a daughter, you need to see this.

Opublikowany przez Rebel Girls na 6 marzec 2017
Gdzie te kobiety?
Najpierw mama z córeczką postanowiły wśród dziesiątek książek odnaleźć takie, wśród których nie byłoby wcale męskich charakterów. Wynik – w 100% publikacji pojawiają się mężczyźni/chłopcy/samce. Na 5000 tys. branych pod uwagę książek, w 25% nie było w ogóle płci pięknej. W 100 najlepszych książkach dla dzieci (według Time Magazine), w tylko 53 dziewczynki wypowiadały jakieś kwestie. Niestety tylko 19% z nich miało jakieś zajęcia, aspiracje i cele, (w przeciwieństwie do chłopców). Większość bohaterek była po prostu… księżniczkami. Jeżeli więc marzycie, by wasza córka pomyślała choćby o podróży na Marsa, nie liczcie że nabierze takich chęci z książeczek dla dzieci. To raczej chłopcy przecież marzą o byciu astronautami.
Warto szukać inspiracji
Nie ma w publikacjach dla dzieci historii, które mogłyby zainspirować dziewczynki. Nie ma mocnych charakterów żeńskich, które byłyby godne podziwu i miały swoich naśladowców. Nie ma postaci, które brałyby los w swoje ręce nie licząc wyłącznie na czyjąś pomoc. Trudno dziewczynkom wytłumaczyć, że mogą być, kim chcą, jeżeli nie widzą tego w codziennej lekturze. Dlatego warto poszukać takich książeczek, które pokazałyby dziewczynkom, że na świecie jest wiele kobiet, które wykonują różne zawody, często kojarzone tylko z mężczyznami, kobiet, które zmieniają świat.

Czy znacie takie książki? – piszcie koniecznie w komentarzach, pomóżcie innym rodzicom znaleźć te wartościowe.

źródło: Facebook/Rebel Girls

Napisz do autora: ewa.podlesna-slusarczyk@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć