"Brum brum mama!". Kroki milowe dzieci między 12-18. miesiącem

Po dwunastym miesiącu dziecko zaczyna układać klocki i dopasowywać kształty.
Po dwunastym miesiącu dziecko zaczyna układać klocki i dopasowywać kształty. Fot. Jozef Polc/123rf.com
Pierwszy rok życia dziecka jest tym, w którym dzieje się bardzo dużo. Z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień możemy zauważyć nowe umiejętności malucha. Nie jest jednak wcale tak, że po dwunastym miesiącu nie zaobserwujemy już w jego zachowaniu niczego nowego. Wręcz przeciwnie. Dziecko dalej bardzo szybko się rozwija i coraz więcej potrafi zrobić samo.


Pomiędzy dwunastym a osiemnastym miesiącem życia maluch rozwija się przede wszystkim w czterech obszarach - poznawczym, motorycznym, społecznym i komunikacyjnym. W każdym z nich może doskonalić się w swoim tempie, jednak u dzieci w tym wieku bardzo szybko można zauważyć postępy. Każdy następny może być krokiem milowym w rozwoju.

Krok pierwszy - doskonalenie chodzenia
Dziecko kończąc rok, zwykle potrafi już samodzielnie chodzić. Odkrywa i poznaje świat, wspinając się, biegając, sięgając po różne przedmioty. Jego ruchy są coraz pewniejsze i nie tak niezgrabne i nieporadne jak jeszcze kilka tygodni wcześniej. Jeśli masz dziecko w tym wieku, to wiesz już pewnie, że musisz wykazywać się niezłą kondycją i mieć oczy dookoła głowy. Jest to czas, kiedy będzie chciało odwiedzić każdy zakątek domu i podwórka i jak najwięcej korzystać z nowej umiejętności - chodzenia.
Krok drugi - komunikacja
Nareszcie nastał ten moment, kiedy dziecko zaczyna komunikować swoje potrzeby. Do tej pory, gdy czegoś chciało, zaczynało płakać. Teraz może już używać pojedynczych słów, przechodząc powoli do wypowiedzi dwuwyrazowych. Coraz częściej usłysz “mama daj” czy “mama nie”, używa też wyrażeń charakteryzujących czynności, jak “brum”, kiedy ma jechać autem, czy “am”, kiedy je. Bardzo dużo komunikuje też za pomocą gestów. Wskazuje palcami, macha rączką, wyciąga ręce, kiedy chce, żeby je podnieść. Im wcześniej i więcej maluch gestykuluje, tym prawdopodobnie szybciej zacznie mówić.
Krok trzeci - socjalizacja
Dziecko po ukończeniu roku coraz częściej zaczyna interesować się swoimi rówieśnikami. Bawi się jeszcze nie z nimi, lecz obok, jednak chętnie się im przygląda, ciekawią go aktywności innych dzieci i oczywiście ich zabawki. Maluch może chcieć dotknąć inne dziecko, wziąć do ręki jego rzeczy, pobawić się nimi. Będzie coraz pewniejszy w takich kontaktach.
Jak wspierać rozwój dziecka?
Pokazuj dziecku nowe zabawy. Bawcie się w upuszczanie przedmiotów. Opowiadaj mu o tym, dlaczego upuszczane z innych wysokości, spadają w różny sposób. Maluch w tym wieku może już zacząć układać nieskomplikowane puzzle, dopasowywać kształty i wielkość przedmiotów do odpowiednich otworów, układać klocki. Będzie też lubił aktywności związane z ruchem - pchanie i ciągnięcie autek oraz zabawy piłką. Możecie też zacząć wspólnie rysować, malować, lub po prostu bawić się papierem.
Pozwól maluchowi na samodzielność
Na pewno dalej uważasz, że twoje dziecko jest wciąż bardzo małe i musisz się nim ciągle opiekować. Przyszedł jednak czas, kiedy musisz pozwolić mu na odrobinę samodzielności. Jest to odpowiedni moment na pierwsze próby ubierania się. Pozwalaj też dziecku samodzielnie wybrać zabawki, którymi w danym czasie chce się bawić lub aktywności, jakie ma wykonać. Pokazuj mu też, że może bawić się właściwie wszystkim, co jest w domu. Garnki mogą być instrumentami muzycznymi, kuchenna drewniana łyżka mieczem, a sitko kapeluszem. Maluch może też już sprzątać razem z tobą zabawki po zakończeniu zabawy.


Pewnie zauważyłaś już, że czas płynie bardzo szybko. Dopiero dowiedziałaś się o ciąży, przed chwilą urodziłaś, a dziś twoje dziecko już chodzi i zaczyna bawić się z innymi. To nie jest łatwy czas, bo musisz za nim biegać, pilnować, ale też pozwalać na coraz więcej samodzielności. Wciąż obserwujesz, jak zmienia się i uczy nowych rzeczy. Chwytaj każdą wspólną chwilę i ciesz się nią, jak najdłużej możesz, bo kolejne kilka miesięcy minie tak samo szybko.

Artykuł powstał we współpracy z marką Enfamil

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE