Płód ma zdolność prawną do przydziału lokalu mieszkalnego – to pierwszy taki wyrok Sądu Najwyższego

Dziecko nienarodzone ma prawo do swojej części mieszkania, tak jak dziecko urodzone.
Dziecko nienarodzone ma prawo do swojej części mieszkania, tak jak dziecko urodzone. denyskuvaiev / 123RF
Czy dziecko nienarodzone jest już częścią rodziny? Zakład karny uznał, że nie i odmówił funkcjonariuszowi przydziału na większe mieszkanie. Sąd Najwyższy ma na ten temat zupełnie inne zdanie.


Dziecko nienarodzone jest członkiem rodziny?
Strażnik więzienny według ustawy o Służbie Więziennej może wystąpić o lokal mieszkalny albo o pomoc finansową na jego uzyskanie. Decyzja w tej sprawie należy do zakładu karnego, jeżeli pracownik spełni wszystkie wymagania. Taka pomoc należy się bowiem tym, którzy mieszkają w lokalu, w którym na jednego członka rodziny przypada mniej niż 7 m kw. Strażnik wypełnił wniosek o pomoc w tej sprawie, zaznaczając, że jego wyliczenia obejmują jego wraz z żoną oraz córką i nienarodzonym synem. Zakład karny odrzucił wniosek, uznając, że nienarodzone dziecko nie jest jeszcze członkiem rodziny.
To pierwszy taki wyrok w Polsce
Mężczyzna postanowił zaskarżyć tę odmowę i wniósł pozew do Sądu. Sprawy odbywały się w I i II instancji i podzieliły sędziów. Dopiero Sąd Najwyższy rozstrzygnął spór i wydał wyrok, który z pewnością będzie szeroko komentowany. Według Sądu, dziecko nienarodzone jest pełnoprawnym podmiotem, podlega ochronie konstytucyjnej i ma prawo do lokalu mieszkalnego jako członek rodziny (o ile urodzi się żywe). I to właśnie jest zastanawiające, bo co się stanie, jeżeli wydarzy się tragedia i dziecko jednak się nie urodzi? Pomoc finansowa na większe mieszkanie zostanie cofnięta?

A co wy o tym sądzicie?

źródło: MSN.com

Napisz do autora: ewa.podlesna-slusarczyk@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Genialny patent na sen dla mam. Tego mogą nam pozazdrościć nasze babcie!