Skrócił się czas trwania ciąży! Zaczynamy bawić się w Boga?

Kobiety rodzą w coraz wcześniejszych tygodniach ciąży.
Kobiety rodzą w coraz wcześniejszych tygodniach ciąży. vadimgozhda / 123RF Zdjęcie Seryjne
O ile wcześniej rodzimy? Z czego wynika ta zmiana? Zobaczcie, ile tygodni trwa teraz ciąża.

W teorii nic się nie zmieniło – ciąża trwa 40 tygodni (+/- 2 tygodnie). W praktyce zdecydowanie bardziej "-" niż "+". Widzimy to, gdy przeanalizujemy terminy porodów z ostatnich lat.
dr hab. Katarzyna Szamotulska
kierowniczka Zakładu Epidemiologii i Biostatystyki Instytutu Matki i Dziecka, koordynator krajowy w Euro-Peristat

Nie ma teraz prawie porodów po czasie, co zdarzało się wcześniej. Mamy 40 tydzień ciąży, maksymalnie 41tc i jeśli nie ma porodu, kończymy ciążę.

Dr hab. Katarzynę Szamotulską zapytaliśmy, z czego wynika ta tendencja.

Rodzimy w coraz wcześniejszym tygodniu ciąży, z czego to może wynikać?

To jest konsekwencją postępu technologii w opiece nad noworodkiem, że z coraz większą odwagą koledzy neonatolodzy mogą zapewnić przeżycie i dobre warunki rozwoju dla coraz młodszych noworodków, młodszych, znaczy urodzonych we wcześniejszych okresach ciąży. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Wiec z drugiej strony w przypadku powikłań czy jakichś zagrożeń dla matki lub noworodka, niekoniecznie bardzo poważnych (trudno mi to ostatecznie osądzać, bo jestem epidemiologiem), dążność do podjęcia decyzji o cięciu cesarskim jest większa, mając na uwadze to, że jednak ten noworodek wcześniej wydobyty ma możliwość przeżycia poza łonem matki i to w dobrym stanie.
Stąd po prostu się wcześniej podejmuje decyzje o cięciu cesarskim [Cięciem kończy się ponad 40% ciąż, a w niektórych szpitalach nawet 50–przyp. red.]. To widać na podstawie porodów w Anglii, w innych krajach też się zmieniło postępowanie, zwłaszcza w przypadku ciąż z porodów mnogich, które obecnie kończą się znacznie wcześniej.


O ile wcześniej rodzimy?

Według tego, co śledziłam na podstawie danych ze zgłoszeń urodzeń noworodków z co najmniej 20 lat, to jednak w ciągu 20 lat w przypadku ciąży mnogiej przeciętnie skraca się jej czas o ok. tydzień (najwięcej porodów z ciąż mnogich odbywa się między 36–37. tc), a w przypadku ciąży pojedynczej ok. 0,5 tygodnia. To jest przeciętna. Nie ma teraz prawie porodów po czasie, co zdarzało się wcześniej, bo mamy 40 tydzień, 41 i jeśli nie ma porodu, kończymy ciąże.

To trochę zabawa w Boga.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE