"Skandal i totalny zaścianek. Jak wam nie wstyd tak traktować kobiety!"– znana przychodnia naraziła się pacjentkom

Klauzula sumienia uderza najbardziej w pacjentki.
Klauzula sumienia uderza najbardziej w pacjentki. hxdbzxy / 123RF
Kobiety są oburzone. Coraz częściej dochodzi do kuriozalnych sytuacji, a w zakładce "nasi lekarze", pojawiają się zaskakujące dopiski "z wyłączeniem". Wszystko zgodnie z prawem.


Oto 2017 rok!
Chcesz receptę na tabletki antykoncepcyjne? Musisz o tym o powiedzieć recepcjonistce. Ona wie, który lekarz nie podpisał klauzuli sumienia. To nie jest żart, tak właśnie dzieje się w 2017 r.

Klauzula sumienia – to ograniczone prawo do odmowy leczenia. Lekarze mogą się na nią powoływać od 1996 r., ale dotychczas nie dotyczyło to wypisywania recept na tabletki antykoncepcyjne. Dziś, jak się okazuje, coraz częściej dochodzi do kuriozalnych sytuacji, że pacjentka musi zmieniać lekarza, bądź zapisywać się do innego, który nie ma z tym problemu.


Jaki jest cel wizyty?
Pacjentki popularnej przychodni ginekologiczno-położniczej Babka Medica poczuły się oburzone tym, że dzwoniąc do rejestracji, muszą poinformować, czy przychodzą do lekarza po receptę na tabletki antykoncepcyjne. Ich komentarze na Facebooku/Babka Medica były początkowo usuwane, jak zauważyli internauci.


Skala problemu okazała się jednak na tyle duża, że sądząc po ilości wpisów pojawiających się w ciągu ostatnich kilku godzin, zaniechano tego, zapewne nie chcąc narazić się jeszcze bardziej pacjentom. Opublikowano także oficjalny post – stanowisko przychodni w związku z całą sprawą. Oto jego treść.
Babka Medica
Facebook

Szanowni Państwo,w związku z pojawiającymi się od wczoraj na profilu naszej przychodni komentarzami, pragniemy poinformować, że w Babka Medica przyjmuje ponad 100 lekarzy różnych specjalności. Kilku z nich korzysta z przysługującego im na podstawie art. 39 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996r. prawa, według którego mogą powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z ich sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30 tejże ustawy, a więc sytuacji zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu.

Babka Medica respektuje przysługujące lekarzom prawo, natomiast pacjentów zainteresowanych usługami nieświadczonymi przez tychże lekarzy kieruje do innych specjalistów. Profil przychodni Babka Medica nie jest właściwym miejscem do dyskusji o obowiązującym w Polsce prawie.

Jednocześnie uznajemy, że przywoływany wpis na stronie przychodni, według którego pacjentka miałaby informować przy zapisie na wizytę o chęci uzyskania recepty na antykoncepcję hormonalną, jest faktycznie niefortunny i nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości oraz zostanie zmieniony w najbliższym czasie.

Każdy lekarz na naszej stronie ma swoją zakładkę, w której podajemy informacje o nim. W zakładkach lekarzy korzystających z klauzuli sumienia jest informacja o tym, że nie wypisują oni recept na antykoncepcję hormonalną, co ma ułatwić wybór odpowiedniego specjalisty. Ponadto pacjentki przy zapisie do takiego lekarza są informowane o fakcie, że lekarz ten nie wypisuje recept na środki antykoncepcyjne. Mogą w każdej chwili zrezygnować z wizyty bądź zdecydować się na jej przepisanie do jednego spośród 50 innych specjalistów-ginekologów bez informowania o powodzie zmiany.

Życzymy udanego dnia i zapraszamy do korzystania z usług naszych specjalistów.

Szanowni Państwo, w związku z pojawiającymi się od wczoraj na profilu naszej przychodni komentarzami, pragniemy...

Opublikowany przez Babka Medica. Specjalistyczna przychodnia ginekologiczno-położnicza na 5 luty 2017
Ciemnogród!
Niestety odzew pacjentów świadczy, że wielu z nich postanowiło zrezygnować z usług przychodni. Oto kilka komentarzy:
Komentarze z Facebooka

Prywatna klinika i klauzula sumienia, żenada, jak nie chcą leczyć, niech odejdą z pracy, żałosne.

CIEMNOGRÓD! Proszę o informację, czy lekarze, którzy odmawiają antykoncepcji hormonalnej, odmawiają także badań prenatalnych i zatajają przed Waszymi pacjentkami na przykład informację o ciężkim upośledzeniu noszonego przez nie płodu? Skoro głośno przyznajecie się, że akceptujecie fakt, że zatrudniacie niepełnowartościowych, nieprofesjonalnych, zacofanych lekarzy, którzy stawiają wyżej zabobony, niż naukę medycyny, to, skąd pacjentki mają wiedzieć, że pozostali zatrudniani przez Was lekarze do czegoś się nadają?

Słabe jest to, że kasujecie komentarze... dlaczego sumienie pozwala Wam w ogóle zmieniać boski plan? Jeżeli Pan Bóg chciał, aby ktoś zachorował, to niech tak będzie i nie zmieniajcie tego.

Tego się po Państwa przychodni nie spodziewałam! Klauzula sumienia na środki antykoncepcyjne!? Przez fakt zatrudniania takich lekarzy właśnie stracili Państwo pacjentkę. I nie, kompletnie nie interesuje mnie fakt, że zatrudniają też Państwo innych lekarzy. Żenujące!

Specjalistyczna (pewnie jeszcze nowoczesna ;))przychodnia dla kobiet zatrudniająca lekarzy o średniowiecznych poglądach! Kuriozalne!

Niestety oburzone pacjentki mają po części rację. Tracą zaufanie do lekarzy, gdyż nie wiedzą, czy specjalista skieruje je na właściwe badania i czy zaproponuje wszystkie możliwe rozwiązania, czy też tylko te, zgodne z klauzulą sumienia. Oświadczenie przychodni, by pacjentki szukały w spisie lekarzy tych, którzy nie opierają swoich przekonań na klauzuli, nie jest dobrym rozwiązaniem. Może trzeba ułatwić sprawę i dla tych lekarzy, którzy nie chcą świadczyć wszystkich obecnie dostępnych usług dla kobiet, powinno się założyć odrębną zakładkę? W końcu to pacjent jest najważniejszy.
Pacjentki podzielone, a może trzeba zrobić tak z lekarzami?
Pacjentka, która chce jednak wybrać najlepszego specjalistę i zdecyduje się go wyszukać w bazie przychodni, odnajdzie tylko enigmatyczne określenie "metody rozpoznawania płodności z wyłączeniem antykoncepcji hormonalnej". Czemu nie jest to zapisane jasno jako „klauzula sumienia”? Pacjentki mogą być "segregowane" na te, które stosują antykoncepcję hormonalną lub kalendarzyk małżeński, a lekarze nie mogą na tych co działają zgodnie z medycyną, albo poglądami religijnymi?


Czy w waszych przychodniach też pojawiły się wpisy "z wyłączeniem antykoncepcji hormonalnej"?

źródło: Facebook/Babka Medica

Napisz do autora: ewa.podlesna-slusarczyk@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...