Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu tymczasowym zakłada zmiany dla ciężarnych. Bardzo korzystne

Kobiety, które wykonują pracę tymczasową mogą według projektowanych zmian liczyć na ciągłość umowy.
Kobiety, które wykonują pracę tymczasową mogą według projektowanych zmian liczyć na ciągłość umowy. Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
W przedstawionym przed kilkoma dniami, przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, projekcie nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadzono zapis dotyczący ciężarnych. Kobiety, która będzie w trzecim miesiącu ciąży nie będzie można zwolnić, aż do dnia porodu.

To duża zmiana, korzystna dla tych kobiet, które nie chcą tracić źródła utrzymania w czasie ciąży, a korzystają z zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej. Nowe prawo ma wejść w życie 1 czerwca 2017 roku.

Wiele osób podejmuje zatrudnienie tymczasowe przez agencję pracy. Czasem są to okresy naprawdę krótkie. Jak sama nazwa wskazuje praca ma charakter tymczasowy, o stabilizacji nie może być więc mowy. A ta, w przypadku kobiet ciężarnych, jest szczególnie pożądana.
Pracodawcy są na "nie"
Podczas konsultacji społecznych, swój sprzeciw wobec zapisu wyrazili pracodawcy. Formułując swoje stanowisko mówią o tym, że nawet bardzo krótkie umowy zawierane z ciężarnymi musiałaby być przedłużane, aż do dnia porodu, co jest absurdalne.

Takie rozwiązanie doprowadzi według nich, m.in. do wzrostu niechęci do zatrudniania młodych kobiet spodziewających się dziecka, przez agencję pracy tymczasowej. Pracodawcy proponują wydłużenie czasu, po którym nie można zwolnić kobiety w ciąży do 5. miesiąca.

Natomiast związki zawodowe oceniają proponowane zmiany jako „szczególnie pozytywne”.

Źródło: www.mpips.gov.pl
onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE