5 zasad, które watro wpoić przedszkolakowi, aby chciał w dorosłości prowadzić zdrowy tryb życia

mat.pras.
Jeśli już dziś, w wielu kilku lat, ulubioną rozrywką twojego dziecka, jest siedzenie w fotelu i oglądanie bajek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że za kilkanaście lat też zobaczysz go na kanapie z pilotem w ręku. Co zrobić, aby zaszczepić w dziecku zdrowe nawyki związane z ruchem i prawidłowym odżywianiem?


Zachęć do ulubionej zabawy
Badania pokazują, że rodzice zwykle zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest ruch w życiu dziecka. – Aktywność fizyczna jest dla dziecka środkiem do zdobywania wiedzy na temat otaczającego go świata, daje możliwość poznania samego siebie i swoich umiejętności. Wpływa też pozytywnie na jego psychikę, ponieważ wywołuje ogrom emocji i przeżyć. Postarajmy się jednak dziecka do niczego nie zmuszać i nie proponować zajęć, które tylko nam wydają się atrakcyjne. Nie każde dziecko czuje się komfortowo np. w sportach wymagających rywalizacji, dlatego należy zawsze brać pod uwagę jego predyspozycje nie tylko fizyczne, ale też psychiczne – mówi Monika Perkowska, psycholog z Poradni „Co tam?”, ekspert ogólnopolską akcją edukacyjną „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Z badań, przeprowadzonych na zlecenie marki wynika, ze 66 proc ankietowanych mam dzieci w wieku 3-6 lat deklaruje, że ich dziecko jest bardzo aktywne fizycznie.


Wychodź z dzieckiem na świeże powietrze
Doskonałym pomysłem na aktywność fizyczną jest więc zabranie go do parku lub lasu, gdzie otoczenie aż prosi się, by wykorzystać je do aktywnych gier i zabaw. Możemy zaproponować dziecku naśladowanie ruchów zwierząt żyjących na wolności, np. skoki żaby, stanie na jednej nodze jak bocian czy skradanie się jak lisek. Możemy też obserwować przelatujące ptaki, kręcąc głową w prawo i lewo, co rozluźni okolice kręgosłupa szyjnego. Warto też w takim miejscu zastosować ćwiczenia oddechowe, by jak najlepiej dotlenić mózg dziecka.

Dbaj o kontakty z równieśnikami
– Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędny jest jego kontakt z rówieśnikami. To właśnie głównie wspólne gry i zabawy uczą dzieci dostosowania się do panujących zasad i norm, kształtują ich samodyscyplinę oraz uczą współpracy i zdrowej rywalizacji. Dlatego tak ważne są aktywne zajęcia w przedszkolu lub organizowanie wspólnych ćwiczeń dla dzieci np. przez grupę rodziców – mówi psycholog Monika Perkowska. Doskonałą propozycją będą wszelkie aktywności zespołowe, takie jak gra w piłkę czy sztafeta, w której rolę pałeczki spełni zwykły patyk lub zabawka. Zapewnią one dużą dawkę ruchu, a jednocześnie konieczność współdziałania. Nutę zdrowej rywalizacji wprowadzą z kolei zawody, np. wyścigi polegające na przebiegnięciu określonego dystansu, jak i te, które przeprowadzić można w domu, np. zbudowanie najwyższej wieży z klocków w określonym czasie.


Urozmaicaj dietę
– Uzupełnieniem wysiłku fizycznego dziecka powinna być prawidłowo skomponowana dieta. Ważne, aby znalazły się w niej pełnowartościowe produkty z różnych grup. Największy jednak udział powinny mieć warzywa i owoce, których, według zaleceń specjalistów, należy spożywać min. 5 porcji dziennie, a jedną z nich może być szklanka soku. Zawarte w nich witaminy i składniki odżywcze mają doskonały wpływ na prawidłowy rozwój organizmu dziecka – mówi dr Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.
Dlatego właśnie warto poświęcić chwilę na zastanowienie się jak ma wyglądać jadłospis naszego przedszkolaka. Tym bardziej, że komponowanie urozmaiconej diety nie musi być trudne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że alternatywą dla warzyw i owoców są powstałe z nich soki czy musy, dzięki którym szybko i wygodnie zapewnimy dzieciom dawkę witamin np. na spacerze czy placu zabaw.

Zadbaj, aby dziecko miało energię
Dla organizmu przedszkolaka ważna jest też odpowiednia dawka energii. Wycieczka, trening, czy zawody sportowe wymagają bardziej energetycznych posiłków niż czas spędzony na budowaniu z klocków. Jak dodaje dr Aneta Górska-Kot – Nie wolno przede wszystkim zaniedbywać jednego z podstawowych posiłków, jakim jest śniadanie. Dobrze skomponowane zapewni maluchowi energię na najbliższe godziny. To nie musi być nic skomplikowanego, wystarczą kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, do tego szklanka soku lub kubek kakao albo np. miska płatków z orzechami. W czasie wzmożonego wysiłku fizycznego nie możemy też zapomnieć o nawadnianiu organizmu małego sportowca. Najlepszym rozwiązaniem będzie podanie wody, a przy wysiłku trwającym ponad 2 godziny, także np. soku lub musu, które oprócz nawodnienia dodatkowo uzupełnią utracone podczas wysiłku, a zawarte w owocach i warzywach substancje mineralne oraz dadzą maluchowi zastrzyk dodatkowej energii – tłumaczy ekspert.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć