Minister Zdrowia obiecuje bronić praw rodzących. „Rzeczywistość kreowana jest przez prawo, a nie przez obietnice”

Standardy Opieki Okołoporodowej mają przestać obowiązywać w obecnej formie do końca 2018 roku.
Standardy Opieki Okołoporodowej mają przestać obowiązywać w obecnej formie do końca 2018 roku. 123rf.com
Standardy Opieki Okołoporodowej to zagadnienie, które przez ostatnie tygodnie nie schodzi z ust wielu. Fundacje inicjują akcję, mobilizują do składania podpisów pod petycjami, prowadzą rozmowy z politykami. Działają w imieniu kobiet i dla kobiet.


Pisaliśmy o tym, że Ministerstwo Zdrowia jednym zapisem ograniczyło prawa kobiet do godnego porodu. Prawa, do których mogłyśmy się odwołać, mają zostać zmienione na ogólne wytyczne. Ich realizacja ma być zależna od woli personelu medycznego. Wzburzenie wszystkich sięgnęło zenitu, kobiety były i są wściekłe.

Spotkanie, które niczego nie gwarantuje
W ostatnich dniach doszło do spotkania Ministra Zdrowia z przedstawicielami organizacji pozarządowych w sprawie zagrożonych Standardów Opieki Okołoporodowej. Na swoim oficjalnym profilu na portalu społecznościowym Fundacja „Rodzić po Ludzku” pisze o przebiegu spotkania i ocenia stanowisko Ministra:
Oficjalny komunikat Fundacji Rodzić po Ludzku
Facebook.com

Pan Minister zadeklarował na spotkaniu, że w nowym rozporządzeniu znajdą się wszystkie te zapisy, które zawarte są w obecnych Standardach Opieki Okołoporodowej, zaś kwestie medyczne będą dodatkowo opracowywane przez towarzystwa naukowe i wydawane w formie zaleceń i wytycznych.

Sceptycznie podchodzimy do obietnic Ministrów Zdrowia, uważamy, że rzeczywistość kreowana jest przez prawo, a nie przez obietnice.

Ponadto pozostajemy na stanowisku, że w tak szczególnej materii, jaką jest opieka nad kobieta w okresie ciąży, porodu i połogu, powinny istnieć standardy o charakterze medycznym mające moc prawa powszechnie obowiązującego. Nie wiemy, jak będą wyglądać nowe standardy, a kwestia egzekwowania wytycznych towarzystw naukowych budzi naszą poważną wątpliwość.

Fundacja zapewniła jednocześnie, że w dalszym ciągu monitoruje działania Ministra Zdrowia i będzie walczyć w imieniu wszystkich kobiet o pozostawienie Standardów Opieki Okołoporodowej w obecnej formie. Jak deklaruje Fundacja, w najbliższych dniach ma zostać złożona na ręce Premier Beaty Szydło petycja pod którą podpisy złożyło 74 000 Polaków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...