Będą bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom od stycznia 2017!

Bezpłatne szczepienie przeciw pneumokokom
Bezpłatne szczepienie przeciw pneumokokom Prawo autorskie: naumoid / 123RF Zdjęcie Seryjne
To dobra wiadomość dla rodziców, bo dzięki tej zmianie ich portfele będą grubsze o 1000 zł.

Jeszcze niedawno pisałyśmy o tym, że nie będzie bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom (wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas przyznawał, że brakuje na nie pieniędzy w budżecie), a dziś spieszymy, żeby podzielić się z Wami taką pozytywną wiadomością!

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom – to pewne
Minister zdrowia (w dniu 31 października 2016 r.) podpisał rozporządzenie, według którego z dniem 1 stycznia 2017 szczepionka przeciw pneumokokom zostanie wprowadzona do obowiązkowego kalendarza szczepień. W praktyce oznacza to, że będzie ona bezpłatna i obowiązkowa.

Szczepionka przeciw pneumokokom - jak to wygląda obecnie?
Obecnie szczepionka ta jest bezpłatna i obowiązkowa w przypadku dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz tych, których masa urodzeniowa jest mniejsza niż 2,5 kg. Ze wskazań medycznych szczepione są też dzieci do 5. roku życia chorujące m.in. na astmę, cukrzycę czy przewlekłe choroby serca.


Zgodnie z nowym rozporządzeniem obowiązkowi szczepienia przeciw pneumokokom będą podlegały wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r.
W ciągu ostatnich 7 lat współczynnik zapadalności na chorobę pneumokokową w Polsce zwiększył się prawie trzykrotnie (tak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny). W obliczu tych statystyk decyzja ministra zdrowia wydaje się być słuszną.

A Wy uważacie, że szczepienia przeciw pneumokokom powinny być obowiązkowe? Piszcie w komentarzach!

Napisz do autorki: marta.kabulska@mamadu.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE