Nigdy o to nie proś. Lista rzeczy, których masz prawo wymagać od szpitala w trakcie porodu

Prawo autorskie: yuliang11 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: yuliang11 / 123RF Zdjęcie Seryjne Lista rzeczy, których kobiety mają prawo wymagać w trakcie porodu.
Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna zapoznać się z jednym, bardzo ważnym urzędowym dokumentem. Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia ustanawiające standard opieki okołoporodowej. Dzięki niemu dowiesz się, jakie masz prawa.

Standard opieki okołoporodowej to nic innego, jak zbiór norm dotyczących tego, jak powinna wyglądać wzorcowa troska o kobietę podczas ciąży, porodu fizjologicznego, połogu oraz jakie są zalecenia odnośnie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Można powiedzieć, że to minimum, które minister zdrowia zapewnia każdej matce. Świadomość tych praw jest bardzo ważna. Oto niektóre z nich.

Ty decydujesz o miejscu i opiece
Jeśli chodzi o okres przed porodem, standard opieki okołoporodowej określa, że przyszła matka ma prawo do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji związanych z przyjściem dziecka na świat. To w jej gestii leży na przykład wybór między porodem w warunkach szpitalnych a pozaszpitalnych (można rodzić w domu). To ona może też zdecydować, która z uprawnionych do tego osób będzie się nią opiekować. A więc, przy uwzględnieniu wewnętrznej organizacji placówki, można skorzystać z usług wybranej położnej.

W standardzie wyliczono także, jakie świadczenia profilaktyczne i badania diagnostyczne powinny być wykonane w trakcie ciąży. Dzięki temu ciężarna dowie się, co i w którym momencie powinna zrobić. Zostanie też uświadomiona o możliwych powikłaniach związanych z ciążą i porodem oraz o potencjalnych zagrożeniach dla płodu.


Możesz mieć wodę i towarzystwo
Rozporządzenie mówi wyraźnie: "należy zapewnić rodzącej możliwość spożywania przejrzystych płynów, także podczas aktywnej fazy porodu". To istotne, bo wciąż zdarza się, że pacjentki są informowane o zakazie picia. W takim przypadku śmiało można powołać się na standard opieki okołoporodowej.

Na tym nie koniec. Dokument mówi, że kobieta może swobodnie poruszać się w czasie całego porodu, stosować niefarmakologiczne sposoby uśmierzania bólu (ciepła woda, masaż), czy stosować sprzęty pomocnicze, takie jak np. piłki. Personel medyczny musi pomóc ciężarnej zająć taką pozycję, jaka jest dla niej najwygodniejsza.

Przyszła mama ma także prawo, by ktoś towarzyszył jej w tej chwili (placówka nie może pobierać za to opłat). Może to być nie tylko mąż czy partner.

"Skóra do skóry" i karmienie
Do standardów opieki okołoporodowej zalicza się także zasady dotyczące czasu po narodzinach dziecka. Rozporządzenie stanowi, że matce trzeba umożliwić bezpośrednio po porodzie nieprzerwany kontakt "skóra do skóry" z dzieckiem, który trwa co najmniej 2 godziny.

Personel medyczny powinien wspierać kobietę po tym, gdy dziecko przyjdzie na świat. To pomoc m.in. w zakresie karmienia piersią. Kobieta powinna otrzymać informacje na temat korzyści i metod naturalnego karmienia. Położna może pokazać, jak trzeba to robić.

Także po powrocie do domu nakazuje się, by matka otrzymywała wsparcie. Standard opieki okołoporodowej określa, że położna odwiedzi kobietę przynajmniej czterokrotnie. Dzięki temu będzie miała możliwość oceny stanu zdrowia i rozwoju dziecka, a także przekazania rad odnośnie pielęgnacji pociechy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE