Czym zastąpić klapsa? 5 rzeczy, które musisz zrobić, zanim cię ręka zaswędzi

Mimo że kochamy swoje dzieci i wiemy, że kary fizyczne nie są w porządku, nie zawsze udaje nam się zatrzymać dłoń.
Mimo że kochamy swoje dzieci i wiemy, że kary fizyczne nie są w porządku, nie zawsze udaje nam się zatrzymać dłoń. Prawo autorskie: choreograph / 123RF Zdjęcie Seryjne
Z pewnością znasz to przytłaczające uczucie, gdy tak po prostu, po ludzku, nie udało ci się nad sobą zapanować no i… klops - znów był klaps. Dlaczego, mimo że tak kochamy swoje dzieci i przecież wiemy, że kary fizyczne nie są w porządku, nie udaje nam się czasem zatrzymać dłoni?

Może dlatego właśnie, że nasze pociechy są nam tak bardzo bliskie. Nikt nie potrafi sprawić tyle radości co dziecko, ale też prawda jest taka, że żadna inna istota nie jest w stanie nas tak… wpienić. Przecież tyle razy było mówione, proszone, tłumaczone. Jak tu się nie zdenerwować? Nie da się, owszem. Wystąpienia emocji nie powstrzymamy. Możemy jednak wiele zrobić, by nie kierowały one naszym zachowaniem.

Reguły ułatwią ci życie

Pierwszym sposobem, by klapsów nie było, jest zapobieganie sytuacjom, w których miałyby się pojawić. Konflikty można uprzedzić poprzez staranne zasady, które możesz wypracować wspólnie z dzieckiem. Nieważne, czy chodzi o bałagan w pokoju, poranne ubieranie się lub granie na komputerze, domowe zwyczaje ułatwiają życie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jeśli maluch dokładnie wie, gdzie jest TA granica, nie odczuwa potrzeby, by nieustannie ją testować. Jeśli malec po raz kolejny wylał sok na twoją cudowną narzutę, czas wprowadzić zasadę: “Pijemy tylko siedząc przy stole w kuchni.” Nie ma żadnych ustępstw od reguły i pamiętaj… ty też musisz jej przestrzegać. Pokaż dziecku, że na wszystko jest czas i miejsce, a złamanie zasad ma swoje konsekwencje. Twoje dziecko zresztą jeszcze nie raz, nie dwa to odczuje, bo przecież jedzenie słodyczy po umyciu zębów jest takie super. Następnym razem jednak będzie świadome na co się pisze, gdy po tę czekoladę sięgnie.

Może cię zainteresować także: Klapsy to nie bicie? Skandaliczne orzeczenie sądu


Bądź konsekwentna

Oczywiście, jeśli chodzi o ustalanie zasad - rób to razem z dzieckiem. Zachęcaj je do współpracy, dopuszczaj możliwość negocjacji, miej zaufanie do malucha. Pokaż dziecku, że gracie w tej samej drużynie. Gdy jednak dojdzie do sytuacji naruszenia wspólnych norm - musisz być konsekwentna. Jeśli było powiedziane, że można korzystać z komputera tylko do kolacji, nie ma szans, aby “Ale mamooo…” zadziałało. Dziecko musi się nauczyć, że twoje “nie” naprawdę oznacza “nie”, ale pamiętaj, że musisz stworzyć mu warunki do tego, aby zdobyło tę wiedzę. Gdy będziesz niekonsekwentna, znaczenie twoich słów się rozmyje.

Zorganizuj sobie “hamulec bezpieczeństwa” i miej go zawsze przy sobie

Jednym słowem, miej gdzie uciec, gdy ręka zacznie swędzić cię niemiłosiernie. Gdy będzie już bardzo źle, postaraj się przywrócić swój spokój. Możesz zamknąć oczy na moment, a nawet odwrócić się lub gdy jest taka możliwość, wyjść na chwilę z pokoju. Oddychaj głęboko, policz do dziesięciu, napij się wody. A gdy już się uspokoisz… Powróć. Przykucnij przy dziecku, popatrz na nie, porozmawiaj z nim, wyjaśnij sprawę, przypomnij reguły gry. Na końcu bądź z siebie dumna - przetrwałaś burzę.

Jeśli już musisz wybuchnąć, zrób to dobrze

Prosta zamiana - gdy twoje dziecko po raz setny napsoci to samo, krzyknij “Jestem bardzo zła!” zamiast “Jak ty mnie denerwujesz!”. Mów o swoich emocjach, o tym co ty czujesz, opisz co się stało i jakie są tego konsekwencje. Maluch dostanie prosty komunikat co jest nie tak i jak można było tego uniknąć. Gdy skierujesz do dziecka pełen złości komunikat “TY w ogóle mnie nie słuchasz”, wzbudzisz w nim poczucie, że jest beznadziejne i nieudolne. Nie nauczysz go poprawnego zachowania, a jedynie zaszczepisz w nim przekonanie, że jest do niczego.

Chwal swoje dziecko za dobre zachowanie

Zastanów się, czy twoje dziecko w ogóle wie, kiedy jesteś zadowolona z jego zachowania? Może ono nie jest świadome tego, jak fajnie jest być grzecznym? Spróbuj poświęcać mu więcej uwagi, kiedy jest spokojne. Chwal je w momentach, gdy robi coś, co sprawia ci przyjemność. Powiedz wprost: “Ale super, że odwiesiłeś kurtkę na miejsce”, “Pięknie posprzątałeś klocki” lub “Jak mi miło, że pamiętałeś włożyć szklankę do zlewu”. Zwiększ szansę swojego dziecka na odniesienie sukcesu - chwaląc je za to, co dobre, spowodujesz, że częściej będzie się tak zachowywać. Dla każdego malucha nie ma nic milszego, niż poczucie, że mama jest z niego zadowolona.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE