Pięć dyscyplin mistrzowskiego rozwoju małego medalisty. 2. "Kroczki na 10 metrów"

Fisher-Price®
Dla dzieci nauka chodzenia to jednocześnie wspinaczka wysokogórska i specyficzny chód podobny do brodzenia w grząskich piaskach. Dorośli mają problem z wyobrażeniem sobie takiej dyscypliny sportu, bo każda z tych aktywności wymaga innych umiejętności. Natomiast maluchy już od pierwszych kroczków z gracją łączą te aktywności podczas chodzenia. Wspinaczka jest możliwa przy maksymalnie wyprostowanej pozycji ciała. Dziecko osiąga ją, prostując plecy i ustawiając prostopadle do siebie barki i biodra. W czasie pokonywania grząskich gruntów konieczne jest wysokie unoszenie stóp i uginanie kolan. Niepewne podłoże to wyzwanie dla równowagi i groźba upadku. Maluch radzi sobie z tym, wyciągając ramiona na boki, co pomaga balansować ciałem i przywraca stabilność.


Te wszystkie aktywności składają się na okres żmudnych przygotowań do stawiania pierwszych samodzielnych kroków, a potem trenowania chodu i biegów na różnych dystansach. Takie trudy i wysiłki wymagają odpowiedniego wsparcia. Podstawą są pomocne ręce rodziców oraz ich zachęcające uśmiechy i wspierające pochwały. Oprócz tego dziecko potrzebuje atrakcyjnej i stabilnej podpory – np. Interaktywnego Chodzika Zebry od Fisher-Price®. Główny panel zabawki jest wyposażony w książeczkę ze stroną do przekręcania, kulkę do wirowania, krążek do obracania, przełącznik do pstrykania, klapkę do odkrywania oraz podświetlane przyciski do włączania, które aktywują ciekawe odgłosy, melodyjne piosenki, śpiewany alfabet czy wyliczane cyferki. Manipulowanie tymi elementami zachęca dziecko siedzące przed zabawką do unoszenia ramion do góry i podciągania się jak podczas wspinania na szczyt górski.

Melodie skłaniają malucha do podrygiwania w ich rytm, unoszenia się w górę i w dół oraz bujania na boki. To świetna lekcja balansowania ciałem, która przyda się w trakcie stawiania pierwszych kroków. Po takich ćwiczeniach pora wspiąć się do góry! Pochylona konstrukcja panelu chodzika pozwala na podpieranie w trakcie prób podnoszenia się na nogi. Jednocześnie miła „buźka” zebry zachęca do sięgania na sam szczyt, żeby ją pogłaskać albo potargać za uszko. Urocze zwierzątko szybko zdobywa sympatię dziecka, które chce, aby przyjaciel towarzyszył mu podczas pierwszych samodzielnych kroczków. Maluch przywiązuje się do zebry, a chodzik okazuje się prawdziwym przyjacielem, który pomoże w przyjęciu odpowiedniej postawy i utrzymaniu równowagi. Właściwe proporcje pomiędzy pochyleniem panelu i wysokością zabawki zachęcają do bezpiecznej wspinaczki w górę i samodzielnego stania. Wygodny uchwyt i odpowiedni rozstaw kółek dają właściwą przestrzeń do stawiania trudnych pierwszych kroków, które początkowo bardziej są zbliżone do mozolnego brodzenia po grząskim gruncie niż sprężystych ruchów biegacza.


Chodzik Zebra to prawdziwy przyjaciel malucha, który wspiera osiągnięcie wyprostowanej postawy ciała i ćwiczenia równoważne, ale także podaje pomocną dłoń i chroni przed upadkiem przy stawianiu pierwszych kroków. Potrafi też rozweselić w chwilach odpoczynku po trudach wspinania się i chodzenia. Z takim kompanem można uprawiać różne sporty, a nawet ich kombinacje takie jak jednoczesna wspinaczka i chód, czyli stawianie pierwszych samodzielnych kroków. A więc maluszki: Do kroczków na 10 metrów! Gotowi! Start!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fisher-Price®

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...