Specjaliści alarmują! Opóźnianie karmienia piersią zwiększa ryzyko śmierci noworodków

Opóźnienie w karmieniu piersią zwiększa ryzyko śmierci noworodków nawet o 80% .
Opóźnienie w karmieniu piersią zwiększa ryzyko śmierci noworodków nawet o 80% . Prawo autorskie: mitarart / 123RF Zdjęcie Seryjne


Dziś rozpoczyna się Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Wydarzenie to jest obchodzone corocznie od 1 do 7 sierpnia w 170 krajach na świecie i ma na celu poszerzanie wiedzy dotyczącej karmienia piersią i promowanie prawidłowego żywienia niemowląt. Choć mogłoby się wydawać, że karmienie piersią to temat bardzo często podejmowany, szczególnie wśród kobiet ciężarnych i świeżo upieczonych mam, świadomość jego znaczenia wciąż jest zbyt mała. Świadczą o tym wyniki najnowszego raportu UNICEF.


Aż 77 milionów noworodków nie jest przystawianych do piersi w ciągu pierwszej godziny od narodzin. Oznacza to, że aż co drugie niemowlę na świecie jest pozbawiane podstawowych składników odżywczych mających zapewnić mu zdrowy rozwój od pierwszych dni życia. Dzieci te nie otrzymują również przeciwciał, które mają chronić je przed chorobą i śmiercią. Ponadto, nie mają również dostępu do bezcennego, bliskiego kontaktu z matką. Specjaliści UNICEF alarmują, że skutki zwlekania z karmieniem piersią mogą być tragiczne.

France Bégin
Specjalista UNICEF ds. Żywienia

Zbyt długie czekanie na pierwszy, kluczowy kontakt z matką zmniejsza szanse noworodka na przeżycie, ogranicza ilość mleka matki i prawdopodobieństwo karmienia wyłącznie piersią. Jeśli wszystkie dzieci od narodzin do 6. miesiąca życia byłyby karmione wyłącznie piersią, to każdego roku udałoby się uratować życie ponad 800 000 najmłodszych.

Odkładanie karmienia piersią w czasie zwiększa ryzyko zgonu dziecka. Badania UNICEF ujawniają, że opóźnianie karmienia piersią od 2 do 23 godzin po porodzie aż o 40 % zwiększa ryzyko śmierci dziecka w ciągu pierwszego miesiąca życia. Jeśli dziecko przystawiane jest do piersi po upływie 24 godzin, ryzyko śmierci wzrasta aż do 80%. Według raportu UNICEF jednym z powodów niedostarczania dziecku mleka matki w odpowiednim czasie jest fakt, iż po porodzie kobiety nie otrzymują odpowiedniego wsparcia ze strony specjalistów, nawet jeśli lekarz, położna lub pielęgniarka byli obecni przy porodzie.
Karmienie dzieci innymi płynami i pokarmem jest główną przyczyną opóźniania karmienia piersią. Połowa dzieci na świecie zamiast mlekiem matki przez pierwsze dni życia karmiona jest mlekiem krowim, wodą z cukrem lub mlekiem dla niemowląt. Raport ujawnia, że tylko 43% dzieci poniżej 6. miesiąca życia jest karmionych wyłącznie piersią. Specjaliści podkreślają, że karmienie maluszka mlekiem matki ma ogromne znaczenie:
France Bégin
Specjalista UNICEF ds. Żywienia

Mleko kobiece to pierwsza szczepionka dla dziecka i najlepsza ochrona przeciwko chorobom. Noworodki stanowią niemal połowę wszystkich dzieci, które nie dożyły swoich piątych urodzin. Karmienie piersią jest więc sprawą życia i śmierci.

Każda ilość mleka matki zmniejsza ryzyko śmierci. Warto wiedzieć, że wystarczy nawet niewielka ilość mleka matki podana w ciągu pierwszych 6 miesiącach życia dziecka, aby ryzyko śmierci maluszka z powodu infekcji zmalało aż 7-krotnie. Każda mama powinna mieć tą świadomość.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...