Ciąża i karmienie piersią to nie „areszt domowy”. Nie musisz odmawiać sobie wakacji!

Wyjazd w ciąży lub tuż po narodzinach dziecka nie jest złym pomysłem pod warunkiem, że odpowiednio się do niego przygotujemy
Wyjazd w ciąży lub tuż po narodzinach dziecka nie jest złym pomysłem pod warunkiem, że odpowiednio się do niego przygotujemy Materiały prasowe
Wyczekujesz niecierpliwie na termin porodu? A może już przywitałaś na świecie nowego członka rodziny? Wydaje Ci się, że zarówno okres przed narodzinami, jak i pierwsze chwile z niemowlakiem to nie właściwa pora na odpoczynek. Jednak wyjazd z mężem, zwłaszcza latem, może okazać się zbawienny w przygotowaniach do porodu lub przyzwyczajeniu się do nowej sytuacji. Pod jednym warunkiem – jeśli wszystko zostanie dobrze zaplanowane.

Przed
Pierwsze, ale niezwykle ważne kroki trzeba podjąć jeszcze przed samym wyjazdem. W stanie błogosławionym niezbędna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, którego opinia powinna mieć kluczowe znaczenie. Taka rozmowa wydaje się konieczna również z tego powodu, że niektóre linie lotnicze wymagają pisemnej zgody lekarza na lot ciężarnej powyżej 28 tygodnia ciąży.
Jeśli dziecko już się urodziło, miejsce wypoczynku musi być przemyślaną decyzją – niemowlę niekoniecznie dobrze będzie się czuło tam, gdzie żar leje się z nieba. Zaszycie się w głuszy to raczej też nie najlepszy pomysł – bezpieczniejszy, tak dla mamy jak i niemowlaka, jest pobyt w miejscu, gdzie dociera cywilizacja. A pod tym pojęciem należy rozumieć nieodległe apteki i przychodnie.

W ramach przygotowań do wyjazdu nie zaszkodzi też wykupić odpowiednie ubezpieczenie, np. zwrot kosztów w przypadku rezygnacji z wczasów w razie wcześniejszego porodu lub choroby dziecka. Jeśli dojdzie do jakichś nieoczekiwanych sytuacji, taki krok zabezpieczy przed ewentualnymi, niewątpliwie dotkliwymi stratami finansowymi.
W trakcie
Na wakacjach w centrum uwagi przyszłej/karmiącej mamy musi znaleźć się odpowiednia dieta. Podczas ciąży, ale również w okresie karmienia piersią, z menu powinny zniknąć pikantne dania, owoce cytrusowe, a także surowe potrawy mięsne i ryby.


A co powinna zrobić mama, która obawia się, że bobasa dopadnie głód akurat w miejscu publicznym? Dla kobiet mających opory przed karmieniem piersią poza bezpiecznymi czterema ścianami rozwiązanie problemu przynoszą laktatory, dzięki którym można odciągnąć pokarm w komfortowych warunkach, a następnie podać go w butelce z szerokim smoczkiem. Tego typu zestawy są sztandarowym produktem serii Natural tworzonej pod marką Philips Avent.
W upały jak najzupełniej poważnie trzeba podejść do kwestii ochrony skóry. W torebce kobiety będącej przy nadziei nie może zabraknąć kremu z mocniejszym filtrem niż zazwyczaj, ponieważ naskórek w czasie ciąży charakteryzuje delikatność i większa podatność na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Nie mniejszej troski wymaga skóra noworodka, stąd wypoczynek w towarzystwie maluszka musi uwzględniać dostęp do ochronnego ubranka i kremu z filtrem przeznaczonym dla niemowląt.


Razem
Z wyjazdu korzyści powinna wynieść nie tylko mama spodziewająca się dziecka czy już zajmująca się ukochaną istotką. Z okazji do wypoczynku powinien skorzystać także przyszły lub świeżo upieczony tata, który przechodzi rewolucję w swoim życiu. Dlatego wyjazd warto zaplanować i przeżyć wspólnie z ukochanym partnerem. Z pewnością relaks we dwoje (troje, jeśli rodzina już się powiększyła) i czerpanie radości z chwil spędzonych razem w „obcym” miejscu wzmocni związek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE