7 rzeczy, które powinnaś zrobić z dzieckiem, zanim powiesz mu "dobranoc"

Prawo autorskie: dobledphoto / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: dobledphoto / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wieczór to dla wielu mam jedyny moment w ciągu dnia, kiedy mogą one na spokojnie spędzić czas ze swoimi pociechami. Chcemy wtedy zapomnieć o wielkiej górze naczyń w zlewie, zignorować bałagan w łazience i nie myśleć już o problemach w pracy. Niech chociaż na 15 minut to szaleństwo codzienności zniknie gdzieś na chwilę. To, co dla nas najważniejsze, leży właśnie obok w swoim małym łóżku, wtulone w pluszowej misia. Wykorzystajmy tę chwilę jak najlepiej.

Rytuały na dobranoc są niezwykle cenne. Zacieśniają więź między rodzicem i dzieckiem, budują ciepłą atmosferę rodzinnego domu oraz dają maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, dzięki nim dostarczamy naszej latorośli uwagę, która stanowi jedną z głównych, dziecięcych potrzeb zapewniających zdrowy rozwój. Wieczorna atmosfera ma w sobie coś z magii. Jest wtedy jakoś tak ciszej, spokojniej, bezpieczniej, bardziej intymnie.Musisz to wykorzystać. Oto 7 rzeczy, które powinnaś zrobić ze swoim maluchem, zanim powiesz mu “Dobranoc”:

1. “Ale urosłeś!”

Po wieczornej toalecie, zanim jeszcze wskoczycie do łóżka, spojrzyj razem z maluchem w lustro. Popatrzcie na siebie w lustrzanych odbiciach, przyjrzyjcie się sobie. W tej zabawie ważne jest skupianie się na szczegółach. Robiąc codziennie takie ćwiczenie możecie zastanawiać się, czy coś się zmieniło się w Waszych twarzach od poprzedniego dnia. Jakie dziś macie miny, a jakie były wczoraj. To dobra okazja do porozmawiania o emocjach i wrażeniach, jakie przyniósł upływający już dzień. Zanim oderwiecie wzrok od swoich odbić, koniecznie uśmiechnijcie się do siebie.

2. Pierzynowa kryjówka

Kiedy zabierasz się za czytanie wieczornej bajeczki, nie siadaj na krześle przy łóżku malucha, ale wskocz razem z nim pod kołdrę. Nakryjcie się kocem lub pierzyną. Jeśli nie lubicie ciemności, przygotujcie świecące gadżety albo latarkę - będzie Wam raźniej i weselej. Pierzynowa kryjówka przed światem bardzo Was do siebie zbliży. Będziecie mieli okazję swobodnie porozmawiać i pochichotać się. Nikt Was tam nie znajdzie i nie usłyszy. Aura tajemniczości i izolacji przed światem na pewno spodoba się Twojemu maluchowi. Stworzy również atmosferę bezpieczeństwa, idealną do zwierzeń.

3. “Co miłego Ci się dzisiaj przydarzyło?”

W biegu dnia łatwo zgubić to, co bardzo cenne - wzajemne opowiadanie sobie o własnych doświadczeniach i osiągnięciach. Zanim pójdziecie spać daj maluchowi przestrzeń na to, by mógł pochwalić Ci się wszystkim, co dla niego najciekawsze. Zachęcaj malucha, by opowiedział Ci jak najwięcej. Dopytuj o szczegóły, dzięki czemu okażesz mu duże zainteresowanie. Pozwól dziecku poczuć się ważnym dla Ciebie.

4. Spokojne melodie

Warto przed snem posłuchać relaksującej muzyki. Pozwoli to Wam wyciszyć się i uspokoić myśli. Pozwól maluchowi wybierać melodię na każdy dzień. Możesz skorzystać z gotowych, relaksacyjnych linii melodycznych dostępnych w serwisie YouTube. Wybór jest naprawdę ogromny: śpiew ptaków, szum fal, odgłos deszczu, pieśń wielorybów. Zasłuchacie się!

5. Uwaga na ciało

Gdy wyciszycie się słuchając melodii, warto wykorzystać ten czas na ćwiczenie z maluchem skupiania się na swoim ciele. Połóżcie się obok siebie wygodnie i spróbujcie świadomie rozluźnić swoje ciało. Dla dzieci może to być bardzo trudne do zrozumienia i wyobrażenia, dlatego warto opowiedzieć im wtedy bajkę, np.: o zającu wygrzewającym się w słońcu na polanie. Spokojnym głosem opowiadaj co odczuwał zwierzak, gdy słońce ogrzewało jego nosek, łapki, plecy. Maluch wyobrażając sobie odpoczywającego bohatera bajki, również sam odczuje spokój.

6. “Tak mocno, mocno!”

“Kocham Cię” warto mówić sobie jak najczęściej. Tuż przed snem to już w ogóle - obowiązkowo! Na dodatek można przy tym pobawić się w okazywanie miłości i baaaardzo mocno się poprzytulać. Tak mocno, mocno! Kto da radę mocniej?

7. Czarowanie snów

Na koniec, warto nieco pomarzyć. Zapytaj malucha o czym chciałby dzisiaj śnić. Wymyślcie wspólnie Wasze tajne zaklęcie, którym codziennie będziecie czarować sny. Dzięki temu przyśnią Wam się tylko te dobre! Szczególnie przyda się to maluszkom, które od czasu do czasu nawiedzają koszmary. Wspólne czarowanie pomoże im usnąć.

Dopiero na końcu: czas na bajkę

Oczywiście, czytanie dzieciom przed snem to również wyjątkowy zwyczaj. Postaraj się, by na niego również znalazł się czas. Zachęcam jednak, by zawsze zostawić ten bajkowy rytuał dopiero na koniec. Tuż, tuż przed słowem “dobranoc”. Tak, by zdążyć wcześniej ze sobą porozmawiać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE