Pierwsze zdiagnozowane przypadki "smartfonowej ślepoty". Może grozić też Tobie i Twojemu dziecku

Prawo autorskie: akz / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: akz / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nowe czasy stawiają przed nami nowe wyzwania, niestety, wraz z nimi pojawiają się też zagrożenia, które dotychczas nie były nam znane. Jednym z nich jest tzw. „smartfonowa ślepota”, której pierwsze dwa przypadki zostały zdiagnozowane w Wielkiej Brytanii.

Nietypowy problem
Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku pacjentki zgłosiły się do lekarzy skarżąc się to, że okresowo przestają widzieć na jedno oko. Problem wyglądał bardzo poważnie, dlatego zostały one wysłane na kompleksowe badania, które… nic nie wykazały. Żadnych nieprawidłowości, żadnych zakrzepów, wszystko w jak w najlepszym porządku. Sprawę pomógł wyjaśnić wywiad lekarski.
Pierwszy przypadek, czyli 22-letnia kobieta, traciła wzrok tylko w prawym oku i tylko nocą. Przydarzało jej się to kilka razy w tygodniu i trwało od roku. Lewe oko nigdy nie przysporzyło jej podobnych problemów. Druga kobieta miała 40 lat, jednak w jej przypadku ślepota występowała rano i dotyczyła raz jednego, a raz drugiego oka. Z problemem męczyła się od 6 miesięcy.

Smart ślepota
Wywiad lekarski wykazał, że problemy ze wzrokiem występowały u kobiet tylko wtedy, kiedy wcześniej korzystały ze swoich smartfonów w pozycji leżącej! Jak to możliwe? Okazuje się, że używały wtedy tylko jednego oka, zamykając lub zasłaniając poduszką drugie. Podczas takiego użytkowania telefonu zasłonięte oko adaptuje się do mroku, a drugie do jasnego światła, przez co po wyłączeniu telefonu, drugie oko traktowane jest przez jakiś czas przez mózg jako ślepe.

Proste leczenie
Leczenie tej specyficznej dolegliwości okazało się proste. Obie kobiety musiały zmienić swoje zwyczaje i przez jakiś czas zaprzestać korzystania ze smartfonów w pozycji leżącej. Okazało się, że po pewnym czasie dolegliwości całkowicie ustąpiły.


Według lekarzy problem „smartfonowej ślepoty” będzie niedługo czymś bardzo powszechnym. Warto o nim wiedzieć i zawczasu zadbać o wzrok swój i swoich dzieci. Utrzymująca się nad ranem ślepota jednego oka może być szczególnie uciążliwa w szkole czy w pracy.

Źródło: wiedzoholik.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE