Powinnaś wykonać to jedno proste badanie. Życie twojego dziecka może być zagrożone

Prawo autorskie: eaniton / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: eaniton / 123RF Zdjęcie Seryjne
Pacjentkom w ciąży przysługuje szereg badań. Część z nich jest obowiązkowych. Poza pakietem podstawowym, niektóre Panie wykonują dodatkowe badania. O większości z nich Panie wiedzą, o większości czytają. Rzadko jednak trafić można na informację, że lekarz ginekolog ma obowiązek zaproponować pacjentce w ciąży badanie w kierunku obecności wirusa HIV.

Badanie takie powinno być wykonane dwukrotnie. Pierwszy raz do 10 tygodnia ciąży. Drugi – między 33. a 37. tygodniem. Wczesne wykrycie obecności wirusa w organizmie matki i odpowiednia terapia to szansa na urodzenie zdrowego dziecka. I choć badanie powinno być rutynowe i jest bezpłatne, w Polsce wykonuje je mniej niż 10 procent pacjentek.
Ostatnio w Szczecinie odnotowano aż dwa przypadki HIV u maluchów. 1,5 roczna dziewczynka zmarła. Roczny chłopiec jest w trakcie leczenia.

Jak wyjaśnia Małgorzata Kłys - Rachwalska, przewodnicząca zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w woj. Pomorskim w rozmowie z Głosem Szczecińskim:
Małgorzata Kłys-Rachwalska
krajowy program zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS

”Matki tych dzieci były pod stałą, regularną kontrolą ginekologów. Prowadziły skrupulatnie kartę ciąży. Niestety, ich lekarze nie zlecili testu w kierunki HIV. One same też nie zdawały sobie sprawy, jak jest to ważne. Jedna z kobiet przeszła taki test w pierwszej ciąży, raz. Był poprawny. Kiedy nosiła drugie dziecko, lekarz przepisał wynik”

Niestety same ciężarne nie mają często świadomości, że takie badania powinny wykonać i, co dla wielu bardzo ważne, że są one darmowe.
Karina
mama dwójki dzieci

”Jestem mamą czterolatka i rocznej dziewczynki. Podczas pierwszej ciąży nie miałam pojęcia o badaniu na HIV. Choć lekarz zlecił kilka dodatkowych badań o takim nigdy nie było mowy. Kiedy zaszłam w drugą ciążę wiedziałam o badaniach na obecność wirusa HIV i wykonałam je na własną rękę. Na szczęście zarówno mój synek jak i córeczka są zdrowi. Ale warto o tym mówić głośno, by Panie w ciąży spały spokojniej.”

W ciągu ostatnich 30 lat w Polsce odnotowano 160 zakażeń HIV u dzieci. Kobieta planująca ciążę lub będąca w ciąży powinna wykonać badanie w kierunku HIV, gdyż jest to najskuteczniejszy sposób ochrony dzieci przed odmatczynym zakażeniem, umożliwiający zastosowanie profilaktyki u kobiet HIV+ i ich dzieci.

Na szczęście jednak to się zmienia. Wiele kobiet jest coraz bardziej świadomych, lekarze również częściej niż jeszcze kilka lat temu zalecają wykonanie takiego badania.
Ewa
mama 4-letniej Mai

”Oczywiście, że robiłam badanie. Nie czułam takiej potrzeby, bo przecież nie mam kontaktu z potencjalnymi źródłami wirusa, jednak lekarz nalegał. I przyznam szczerze, ze choć byłam pewna wyniku, miałam trochę stresa. Na szczęście wszystko było ok.”

Alicja
mama dwójki dzieci

”No pewnie. I w jednej i w drugiej ciąży wykonałam badanie. Za drugim razem nawet nie widziałam potrzeby, ale mój lekarz powiedział, że to obowiązek i już. W końcu jestem w stałym związku, z tym samym facetem, mamy już jedno dziecko, robiłam wtedy test na HIV to nie wiem czy jest sens. Lekarz jednak powiedział, że nie chce być niedelikatny i mnie urazić, ale po pierwsze, to może nie być jego dziecko! Dlatego też zalecił szczegółowe badania krwi. A po drugie, nie chce obrażać mojego faceta w żaden sposób, ale mężczyźni czasem maja skok w bok więc wiadomo...”

Dlatego drogie Panie, nawet jeśli lekarz nie przypomni wam o badaniu, warto je wykonać, by spać spokojnie.


Źródło: SuperMamy
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE