Dzieci nami manipulują, bo natura dała im tą jedną zdolność. Udowodnione naukowo!

Prawo autorskie: katiemartynova / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: katiemartynova / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawda, że dzieci są urocze? Okazuje się, że nie bez powodu – w całe zastępy nieodpartego wdzięku maluchy zaopatrzyła sama natura. To sprawia, że zawsze mają zapewnioną opiekę, której przecież potrzebują, by przetrwać.

Wiele osób nie przepada za dziećmi i jest odpornych na ich urok. Do czasu – kiedy mają swoje maleństwo, są w nim zakochani bez pamięci i zrobią wszystko, by tylko dziecko było zadowolone i nie płakało. To nie tylko prosty stereotyp, taki stan rzeczy jest uzasadniony naukowo.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim i opublikowanych w czasopiśmie Trends in Cognitive Sciences, zostaliśmy zaprogramowani tak, by odbierać dzieci jako wyjątkowo urocze istoty. Ma to na celu skłonienie nas do wykazania się w stosunku do niemowląt jak największą opiekuńczością. A przecież bez wielkiego zaangażowania osób dorosłych małe dzieci nie byłyby w stanie przetrwać.
Po raz pierwszy znaleziono dowód na to, że urok pomaga niemolętom prztrwać poprzez nakłonienie osób w swoim otoczeniu do zapewnienia im opieki. To coś więcej niż proste, instynktowne działanie.” – mówi odpowiedzialny za badania prof. Morten Kringelbach z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego. – „Opiekun niemowlęcia zapewnia mu kompleksowe usługi obejmujące celowe, ochronne i długoterminowe działania. Ich wykonanie zapewnia opiekunowi przyjemność porównywalną do spożywania jedzenia lub słuchania muzyki. I zawsze wiąże się z przyjemnymi doznaniami”.

Co ciekawe, urok niemowlaków działa nie tylko na kobiety. W tej kwestii natura po równo potraktowała nas wszystkich, niezależnie od płci. Podsumowując, wszyscy jesteśmy tak samo zależni od tych małych, uroczych brzdąców!

Źródło: Parents.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE