13 rzeczy których doświadczysz, gdy będziesz mieć dziecko. Zwłaszcza drugie dziecko

Prawo autorskie: epicstockmedia / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: epicstockmedia / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kiedy spodziewasz się dziecka wszystko jest nowe, nieznane, owiane tajemnicą. Wszyscy przychodzą ze złotymi radami, które z perspektywy czasu okazują się być po pierwsze przesadzone, po drugie wyolbrzymione, po trzecie – zbędne.

Jako mama-weteranka spodziewająca się drugiego dziecka, wydaje ci się, że wiesz już wszystko. Czy na pewno? Jesteśmy prawie pewne, że w kwestii niewiedzy w tych 14tu kwestiach dotyczących drugiej ciąży zgodzisz się z nami. Jeśli nie teraz, to po czasie. A jeśli wcale, to przynajmniej się uśmiechniesz!

1. Nie ma idealnego momentu
Tak było przy pierwszym dziecku i dokładnie tak samo jest przy drugim. Zwłaszcza dlatego, że wiesz już iż powiększenie rodziny o kolejną osobę oznacza jeszcze więcej bałaganu i jeszcze mniej czasu.

2. Stracisz kontrolę nad wszystkim
Przy pierwszym dziecku miałaś jeszcze odrobinę władzy i kontroli nad tym co dzieje się wokół ciebie. Wiedz, że gdy pojawi się młodsze rodzeństwo Twojego urwisa stracisz całkowicie panowanie nad rzeczywistością. Dlatego reaguj ad hoc, nie planuj – to pomoże ci nie zwariować.

3. Druga ciąża jest zawsze inna niż pierwsza
Nie tylko ze względu na to, że każda fizjologicznie przebiega inaczej, że jesteś już bardziej świadoma, ale także dlatego, że wcześniej nie miałaś dzieci! Co to oznaczało – więcej czasu dla siebie, dla partnera, na przygotowanie pokoju dziecięcego, prasowanie ubranek… i na odpoczynek.


4. Konieczność przygotowania na rodzeństwo starszego dziecka
Nie ma żadnej lektury ani kursu, który odpowiednio przygotuje Ciebie na przygotowanie dziecka na powitanie malucha. Dość skomplikowane prawda? Ale tak właśnie jest. Każde dziecko zareaguje na rodzeństwo inaczej. Wiele zależy od jego wieku, nastawienia, uwagi, którą otrzyma od rodziców. Co jest najważniejsze? To ty najlepiej znasz swoje dziecko, ale pamiętaj, że odpowiednie nastawienie starszego to dobry początek.

5. Nie będziesz traktowana tak samo, jak za pierwszym razem
Kiedy jesteś w pierwszej ciąży świat zazwyczaj kładzie się u twoich stóp i najchętniej rozwijałby przez tobą i twoim przyszłym potomkiem czerwony dywan. Przy kolejnym już nie jest tak różowo. Każdy już wie, że masz pewne doświadczenia za sobą, że wiesz czego się spodziewać i na co czekać, więc nie ma potrzeby się przy tobie i nad tobą rozczulać.

6. Będziesz się inaczej czuła
Przy drugiej ciąży nie ma tyle obaw i niepokoju jak przy pierwszej. Spokojniej podchodzisz do pakowania szpitalnej torby, szykowania ubranek. Kiedy malec jest już na świecie nie panikujesz przy każdym jego stęknięciu i nie biegniesz jak oszalała natychmiast gdy tylko zaczyna kwilić. Życie w sumie jest prostsze… A na pewno mniej stresujące.
7. Oznajmisz światu radosną nowinę wcześniej
W większości przypadków pierwsza ciąża staje się nieco później widoczna niż kolejne. Dużo dłużej także kobiety ją tuszują. Dlaczego? Problemy są różne. Tak czy siak teraz na pewno jest inaczej, śmielej.

8. Będziesz świrować
Wiem, że dwa punkty temu pisałam o tym, że nie pobiegniesz natychmiast gdy malec stęknie, ale to nie znaczy, że przestaniesz świrować. Jesteś matką i to jest wpisane w Twoją naturę. Nawet kiedy twój poziom hormonów wróci do normy zdarzy ci się panikować. To pewne!

9. Zatęsknisz…
Może się do tego nie przyznasz głośno, ale sama przed sobą czasem na pewno. Są takie momenty, kiedy tęsknisz za czasami, gdy w domu był tylko jeden mały potworek. Albo gdy nie było go wcale. Ale to szybko mija. Zazwyczaj z pierwszym uśmiechem wyżej wspomnianych.

10. Czasem zapomnisz, że jesteś w ciąży
Podczas pierwszych 9ciou miesięcy z brzuszkiem głaskałaś go, mówiłaś do niego i nie zapominałaś nawet na sekundę, że jest. Tym razem jest inaczej prawda? Czasem jesteś tak zajęta, że po prostu zapominasz. I już.

11. Poród będzie szybszy
To akurat bardzo dobra wiadomość dla tych mam, które dopiero czekają na rozwiązanie. Akcja porodowa rozwija się szybciej, bo Twoje ciało już raz przeszło ten proces i wie jak się zachować. Dlatego pod koniec ciąży nie wyjeżdżaj na drugi koniec świata. Na wszelki wypadek.

12. Będziesz częściowo przygotowana
Trochę było już o tym wcześniej. Nie wszystko dasz radę zaplanować czy tym bardziej przygotować się, ale w pewnych kwestiach możesz już wypowiadać się jakoś doświadczona mama. O tym jak zapakować torbę na porodówkę, że należy pamiętać o zatankowaniu samochodu do pełna czas jakiś przed planowaną datą porodu i mieć ze sobą ładowarkę do telefonu.

13. Uświadomisz sobie, że całym sercem możesz pokochać jeszcze jedno dziecko, nie tylko pierworodne
Doświadczysz tego w pełni, gdy pojawi się na świecie.

Źródło: parents.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE