Zapięte na ostatni guzik. 12 trików, które pomogą zorganizować się każdej mamie

Fot. Pixabay.com / [url=https://pixabay.com/en/technology-laptop-keyboard-computer-791029/]kboompics[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CCO Public Domain[/url]
Fot. Pixabay.com / kboompics / CCO Public Domain
Każda z nas chyba czasem przez to przechodzi: zerkamy na inne mamy i nie możemy się nadziwić jakim cudem dają radę świetnie się ubrać, mają dobrą pracę, czas dla siebie. I zastanawiamy się: jak one to robią? Oczywiście można to wyjaśnić.


Po pierwsze pamiętajmy, że nikt nie jest perfekcyjny w każdej dziedzinie życia robiąc wszystko samodzielnie. Pamiętaj, że twój partner nie ma „pomagać” w domu i przy dzieciach, on ma dzielić z tobą obowiązki. Jeśli dzieci są wystarczająco duże, też spokojnie można im powierzyć kilka spraw. A po drugie jest kilka bardzo prostych trików, które każdej mamie ułatwią zmierzenie się z rzeczywistością. Oto one:


1. Twój smartfon to twoja sekretna broń
To twoje centrum komunikacyjne, kalendarz, organizer, miejsce, w którym załatwiasz wszystkie sprawy związane z twoją pracą, rodziną, twoimi zainteresowaniami. Zsynchronizuj swój kalendarz z kalendarzem męża oraz dzieci (jeśli są wystarczająco duże) i zapomnij o organizacyjnym chaosie.


2. Twój smartfon nie jest twoim centrum rozrywki
Nie możesz się powstrzymać, by nie zaglądać nieustannie na Facebooka? To odinstaluj aplikację w telefonie i wchodź tam za pośrednictwem przeglądarki (nie klikaj opcji zapamiętania hasła!). Dzięki temu jest większa szansa, że będziesz zaglądać tam tylko wtedy, kiedy naprawdę będziesz tego potrzebować. I szybko może okazać się, że taka potrzeba występuje naprawdę rzadko. Rozpraw się w ten sposób z wszystkimi aplikacjami w telefonie, które pożerają twój czas, niedługo będziesz go miała znacznie więcej.


3. Sprawnie zarządzaj swoją pocztą (papierową i elektroniczną)
Ustal zasadę: na maile odpowiadam do końca dnia, rachunki reguluję do końca tygodnia. Jeśli jakaś wiadomość wymaga jedynie krótkiej odpowiedzi, zajmij się tym natychmiast, zamiast dokładać ją do twojej (pewnie i tak długiej) listy spraw do załatwienia.

4. Planuj posiłki dla całej rodziny
Jeszcze tego nie robisz i obawiasz się, że to tylko dodatkowe, zbędne zadanie? No to wyobraź sobie, że każdego dnia nie musicie się zastanawiać, co przygotujecie na kolację, w lodówce zawsze macie przygotowane składniki, nic się nie marnuje. Macie ciężkie środy ze względu na zajęcia dodatkowe dzieci? Zawsze będzie czekało na was coś przygotowane we wtorek, albo składniki na szybki i pyszny makaron. I nie zawsze musi to być precyzyjny jadłospis, jeśli to się nie sprawdza, wystarczy rozsądnie przygotowana lista zakupów. Chwila pracy w niedzielę ułatwi organizację całego tygodnia.

5. Pilnuj, by pranie i zmywanie było robione na bieżąco
Masz ważne spotkanie, miałaś założyć swoją niezawodną białą koszulę ale… okazuje się że od dawna leży ona zapomniana w koszu z praniem. Pilnowanie prania na bieżąco wprawdzie sprawia, że nieustannie trzeba o nim myśleć, ale to wbrew pozorom nic strasznego. To po prostu wchodzi w nawyk i przestaje wymagać jakiegokolwiek wysiłku.
6. Jeśli czeka cię wizyta w przychodni, umów się na nią z samego rana
Jest szansa, że dzięki temu unikniesz marnowania czasu w długich kolejkach.

7. Wstawaj minimum 20 minut przed pozostałymi członkami rodziny
Niesprawiedliwe, prawda? Możesz nie być zadowolona, gdy zadzwoni twój budzik, ale tych kilka dodatkowych minut pozwoli ci na spokojny prysznic, albo spokojne zaplanowanie dnia. Spróbuj, a szybko się przekonasz, że warto!

8. Dopilnuj, by wszystko, czego dziecko potrzebuje do szkoły było przygotowane już wieczorem
To pozwoli uniknąć porannej bieganiny w poszukiwaniu dawno niewidzianego bloku rysunkowego i butów na w-f. Sprawdź też w kalendarzu, czy w szkole dziecka następnego dnia nie ma jakiegoś szczególnego wydarzenia, o którym powinnaś pamiętać.

9. Zaplanuj wieczorem wszystkie swoje sprawy
Zapakuj do torby wszystko, czego będziesz potrzebowała następnego dnia, zajrzyj do kalendarza. Dzięki temu będziesz o wszystkim pamiętać, a gdy przyjdzie pora wyjścia z domu, nie będziesz tracić cennych minut na przygotowanie.

10. Z wyprzedzeniem zapewnij opiekę dla dzieci
Babcia, opiekunka, lub ktokolwiek poza rodzicami będzie zajmował się dziećmi bo ty i twój partner macie dłuższe wyjście z domu? Zorganizujcie opiekę dla dzieci z wyprzedzeniem, ponownie potwierdźcie sprawę na dzień lub dwa przed terminem, by w ostatniej chwili nie spotkała was niemiła niespodzianka pod postacią dylematu: kto zostanie z dziećmi?

11. Ustaw stałe zlecenia przelewów
Domowe rachunki, prenumerata ulubionego tygodnika, zajęcia muzyczne dziecka... I tak nie da się tych kosztów uniknąć, zamiast pamiętać o nich co miesiąc, po prostu poświęć na to czas raz i poustawiaj stałe zlecenia przelewów.

12. Pilnuj, by urządzenia z których korzystasz zawsze były naładowane
Pamiętaj, by mieć ładowarkę w samochodzie, w torebce, w pracy. Na nic się da mistrzowsko przygotowany plan zadań w smartfonie, jeśli ten wyłączy się w najmniej oczekiwanym momencie…

Źródło: Popsugar.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...